Onder IV neem ik den brief op op 16 November door den maire Mr. Isaac van Schinne uit Parijs aan den heer Faber van Riemsdijk geschreven, die hoewel reeds afgedrukt in de brochure van den heer Gregory in dit verband moeilijk kan worden weggelaten. Onder V publiceer ik uit mij welwillend door Mr. Hemmingson ten gebruike afgestane papieren eene volledige serie van de brieven gericht aan de in April 1813 opgeroepen Flaagsche gardes d’honneur. Het zesde stuk is een mij welwillend door Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford verstrekt excerpt uit het gedenkschrift door zijn grootvader J. J. Quarles ambtenaar op de prefectuur onder De Stassart, opgesteld. Over de gebeurtenissen in November zegt het niets, daar de schrijver toen juist ziek was en zoodoende buiten alle gebeurlijkheden bleef. Het werpt echter licht op de persoon van De Stassart en bespreekt hem ongeveer op dezelfde wijze als een ander ambtenaar, de latere griffier der Staten van Zuid-Holland, Ten Zeldam Ganswijk het deed in zijn Bijdragen deel II blz. 288 en vlg. Document VII is het rapport van den bekenden politie-commis- saris A. Ampt over het opstootje op 10 November, waarvan men eerst verwacht had, dat het de omwenteling een begin zou doen nemen. Van Styrum althans had toen reeds, zooals Van Hogendorp in zijn Gedenkschriften mededeelt een strooibillet in zijn zak, om het te kunnen verspreiden als de gelegenheid zich voordeed. Het bleek evenwel nog iets te vroeg te zijn. Onder VIII druk ik een opgave met statistische gegevens af over onze stad in 1813, samengesteld door J. G. Tromp, die in 1813 klerk op het stadhuis was. Ten slotte geef ik ter wille van de curiositeit eenige rekeningen, door herbergiers, Scheveningsche voerlieden en anderen bij het stads bestuur ingediend voor logies, wagenvrachten enz., in dienst van den opstand verleend of verricht. Men kan er onder andere uit opmaken hoe de eerste dagen van ’s lands onafhankelijkheid voor de bewoners van ons zeedorp buitengewoon voordeelig zijn geweest. 197 VARIA OVER 1813.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 205