15 buitenlandsche gezanten, die wellicht tot deze rubriek behoorden, althans in elk geval het hunne bijdroegen tot den weeldeglans der stad, doch die in het cohier tevergeefs worden gezocht; juist hier is dus de werkelijkheid nog mooier, dan de cijfers die ons zijn overgeleverd. Het gaat niet aan om hier op alle bijzonderheden te wijzen die dit cohier ons leeren kan. Ik stip slechts hier en daar wat aan. Zoo bijvoorbeeld dat de rijkste man van den Haag de bekende Francois van Aerssen was, Oldenbarneveldts tegenstander, die voor een vermogen van 800.000 gld. was aangeslagen. Hij bewoonde in het Voorhout een groot voor hem gebouwd huis met twee topgevels, waarvan wij de rijke renaissance-architectuur nog op een teekening van Van Call uit het eind der 17de eeuw bewonderen kunnen; het kwam later aan de familie Bentinck die het door Marot liet verbouwen; de plaats wordt nu ingenomen door het Ministerie van Marine. Aerssens broeders, Johan, de Drossaert van Breda en Jacob, het lid van den Raad van Brabant stonden slechts voor 240.000 en 260.000 te boek, toch waren beide met dochters van den schatrijken Rotterdammer grootkoopman Johan van der Veecken gehuwd, terwijl Francois’vrouw, Petronella Borre niet van zoo rijke familie was, althans haar moeder de weduwe van het lid van het Hof van Holland, Hieronymus Borre stond slechts voor f 40.000 te boek. Er is dus reden aan te nemen, dat de hooge functies, die Aerssen bekleedde tot zijn kapitaalvorming in hoofdzaak bijdroegen. Ook Oldenbarneveldt was zoodoende vermogend geworden, zijn weduwe stond in 1627 nog voor 150.000 ingeschreven, terwijl zij aan hare 4 kinderen hun vaderlijk erfdeel wel al zal hebben uitgekeerd; van een van hen, Maria Petronella, vinden wij dat terug onder de 112.000 waarvoor haar man Cornelis van der Mijle stond aangeschreven, waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat de tien jaren, die aan deze opgave voorafgingen, op het vermogen van de familie van den Advocaat zeker een verre van gunstigen invloed moeten hebben uitgeoefend. Er zijn trouwens nog tal van andere dergelijke voorbeelden. Daar is o. a. de familie Doubleth, uit welke verschillende leden HM HAAGSCHE COHIEREN I, (1627).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 23