- voorgesteld de schietbanen van het Gilde te sluiten, wegens het gevaar, dat het schieten oplevert voor de talrijke wandelaars in de duinen achter de banen. Er schijnen daar kogels gevonden te zijn. En in zijne vergadering van 21 April 1913 besloot de gemeente raad uit overweging, dat de op na te melden oppervlakte Gemeente grond aanwezige schietbaan gevaar kan opleveren voor hare om geving en niettegenstaande het door het Gilde ingediende adres d. d. 1 Maart 1913 in die vergadering een punt van overweging heeft uitgemaakt, het krachtens zijne besluiten van den ijden Augustus en van den 24sten November 1874, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-EIolland den 2§sten Augustus en den isten December daaraanvolgende,, aan het Gilde tot wederopzegging verleende gebruik van eene oppervlakte gemeentegrond gelegen ten Zuiden van het kruithuisje nabij de Sprank van het Kanaal, op te zeggen om te zijn geëindigd op den isten Januari 1914. Drie deskundigen zullen worden benoemd ten einde de waarde te bepalen van het schiethuis. De Raad van ’s-Gravenhage heeft dus het doodvonnis geveld over het oude, eerbiedwaardige Gilde. Zijn de bewegingen, waarop het vonnis steunt, goed Hoewel er in beginsel inderdaad veel te zeggen is voor sluiting van schietbanen, die gelegen zijn in de bebouwde kom of in druk bezochte deelen van de gemeente, moet toch niet uit het oog verloren worden, dat de banen van St. Hubert geen oefenings- banen zijn voor recruten of pasbeginnende schutters, die somwijlen hun geweer hanteeren als een gieter, maar dat van genoemde banen gebruik gemaakt wordt door schutters, die, zoo zij al niet allen slechts rozen schieten, toch hun kogels plaatsen in de onmiddellijke nabijheid van het middelpunt van de schijf en dat schoten buiten de schijf op die banen nooit voorkomen. Wat toch het vinden van kogels betreft in het achterliggende duin, moet men voorzichtig zijn alvorens daaruit conclusies te trekken. Het schijnt toch dat een kogel sterk werkt op de verbeel dingskracht van den mensch. Ik kan daaromtrent een aardig voorval mededeelen, dat niet lang geleden op de banen van St. Hubert heeft plaats gehad. Op zekeren dag waren in het schiethuisje eenige schutters bijeen en streden op de Prins Hendrikbaan om het bezit van het grootst HET HAAGSCI-IE SCHERPSCHUTTERSGII.DE PETIT ST. HUBERT. 279

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 287