1 69 niseerd, moesten de vergaderingen nog in het geheim plaats hebben. Zoo vindt men melding gemaakt, dat godsdienstige bijeenkomsten werden gehouden ten huize van de ouders van advocaat Van Dam, in de Pooten en later bij hem zelf in den Raam; verder dat er ge predikt werd in de Spuistraat in het huis, genaamd „De Lombard”, hetwelk een uitgang had in ’t Achterom, alsmede in het Noordeinde in eene zaal van „Het Vergulde Hoefijzer”, welke woning ook toegankelijk was door eene poort in de Molenstraat. In 1611 werd de eerste predikant beroepen, nl. Daniël Fett. Reeds drie jaar later, in 1614, had deze een assistent, Andries Pieters van der Linde, die om de veertien dagen, nu eens te Delft, dan weer te ’s-Gravenhage predikte. Een der voornaamste lidmaten der Luthersche gemeente was Philip, Graaf van Hohenlohe, wiens Flof te Delft gevestigd was; zijn kind, dat aldaar het eerste levenslicht aanschouwde, werd ge doopt door voornoemden Daniël Fett, die eene dooppredicatie uit sprak, welke daarna in druk is verschenen. Als voorstanders van dit kerkgenootschap verdienen vooral ver melding: Hendrik Sliek, Graaf tot Passau, Wilhelm Lodewijk, Graaf tot Nassau Saarbrück, Jonker Scheel van Welleveldt, lid der Staten- Generaal van Overijssel, Johan Ernst van Saxen-Weimar, alsmede Baron Jan van Geraa. In 1615 werd voor de som van 200.— eene kamer in huur verkregen in eene woning in het Gortstraatje; de inrichting daar van tot bedehuis, banken en predikstoel inbegrepen, heeft slechts 24.— gekost. Eerst in 1620 ging men over tot het aankoopen van grond voor een eigen kerkgebouw, zoodat wij met vrij groote zekerheid mogen aannemen, dat in het Gortstraatje nog in het geheim gepredikt werd. Ter bestrijding der kosten, verbonden aan de stichting van een nieuw kerkgebouw, werden collecten gehouden in Duitschland, Denemarken en Zweden, waarmede in 1619 reeds een aanvang gemaakt werd. Het terrein, waarop de kerk werd gebouwd, was gelegen tusschen de Boekhorststraat en de Zustersloot, die naderhand de Luthersche Burgwal werd genoemd. Bij den bouw had men met veel tegen spoed te kampen, voornamelijk omdat de Gereformeerden het ge rucht verspreidden, dat de Lutherschen hunne kerk bouwden van VAN DE OPRICHTING DER LUTHERSCHE GEMEENTE, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 77