8.5 toen te Slangenbad bevond, om hem te verzoeken zich naar Frank fort te begeven en audiëntie bij den Magistraat dier stad aan te vragen, ten einde dezen de aan kerk betoonde gunsten en verleende vrijheden „met roemrugtige expressien' bekend te maken en daarbij geldelijken steun aan te vragen voor den bouw van het te stichten weeshuis. Bovendien werd Ds. Pambo gemachtigd om in de nabij gelegen landen voor hetzelfde doel te collecteeren en giften in te zamelen, waarbij hem tevens de verzekering werd gegeven, dat de kerkeraad hem alle gemaakte onkosten zou vergoeden. Ds. Pambo was echter vroeger uit Slangenbad afgereisd dan men verwacht had, zoodat deze brieven, die met de post waren verzonden, hem niet hebben bereikt en audiëntie en collecten derhalve achterwege zijn gebleven. Den 3en September kwam in behandeling de vraag op welke wijze een fonds zou kunnen gesticht worden voor den bouw van het weeshuis. Men was van oordeel, dat men in deze gewichtige aangelegenheid de hulp moest inroepen van buitenlandsche kloven en Steden, die den Lutherschen godsdienst waren toegedaan. Alsnu werden de predikanten zeer vriendelijk uitgenoodigd om den secre taris van het kerkbestuur bij het opmaken dezer stukken ter zijde te staan en de brieven, die in het Latijn moesten worden gesteld, voor hunne rekening te nemen, hetgeen zij bereidwillig op zich hebben genomen. Reeds spoedig daarop werden de volgende verzoekschriften ver zonden Aan den Koning van Engeland, aan de Koningin van het zelfde Rijk, aan den Aartsbisschop van Canterburry, aan den Koning, alsook aan de Koningin van Zweden, aan den Bisschop van Upsal, aan den Koning en aan de Koningin van Denemarken, aan den Bisschop van Kopenhagen, aan den Koning en aan de Koningin van Pruissen, alsook aan den Koning van Polen in zijne hoedanig heid van Keurvorst van Saksen. Verder ook aan de Hertogen van Saksen-Gotha, Weimar, Eisenach, Weissenfels, Merseburg, Hild burghausen, Meijningen, Wurtenburg, Mecklenburg-Schwerin, Hol- stein-Gottorp, Holsteijnbeck, Meckelenburg-Strelitz, Wolfenbuttel, Zerbst Birkenfeld, aan den Prins van Swartsburg-Rudolstadt, Son- derhausen, Darmstadt, aan de Markgraven van Baijreuth, Anspach, Baden-Durlach, aan den Vorst van Oost-Friesland, Nassau-Usingen, Nassau-Weijlburg en Waldeck, aan de Graven van Romnits, Hanau VAN DE OPRICHTING DER LUTHERSCHE GEMEENTE, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 93