88 Uit den koopbrief van het huis met erf, dat voornoemde oudraad aan het Weeshuis had geschonken, bleek al spoedig, dat het pand niet vrij was van servituten, zoodat men geen zekerheid had, dat het mocht verbouwd worden, ja zelfs was het twijfelachtig, of het nader hand niet zou worden opgeëischt. Daarom werd besloten naar eene andere gelegenheid uit te zien, om het Weeshuis onder te brengen. Weldra deed zich eene goede gelegenheid voor, toen het huis met tuin van den heer De Beer, achter het Tuchthuis gelegen, te koop kwam; den 20en September kreeg de Luthersche gemeente dit pand in eigendom voor de som van 8000. -. De heidehuizen aan de Beestenmarkt, eerst onlangs aangekocht van de Erven Van der Kun, werden kort daarop zonder schade aan den heer Ebeling, organist der kerk, overgedaan, terwijl het Hofje van den Ridder van Wouw aan den oudraad Bose voor f 3000.— contant geld, werd verkocht; laatstgenoemde zou alle daarop vallende kosten voor zijne rekening nemen. Het spreekt van zelf, dat in het nieuwe huis tal van veranderingen moesten plaats hebben. Op een zolder moest eene vliering gemaakt en het dak beschoten worden. Van binnen moest geverfd en aan de deur in het voorhuis eene armenbus geplaatst worden. In de groote zaal moesten sloten op de blinden worden aangebracht en in de vrouwenzaal werden zes bedsteden met schotten getimmerd. Van den vorigen eigenaar De Beer werden 12 stoelen en eene kachel overgenomen, in den tuin werd een houten schutting geplaatst terwijl, behalve tal van andere zaken, te veel om op te noemen, nog een katheder moest worden gemaakt of aangekocht. Al deze werkzaamheden, waarvan behoorlijk een ontwerp met bestek was opgemaakt, werden door den ouderling Van Meurs voor de som van f 190.aangenomen en uitgevoerd. Naderhand, toen het Wees huis zich meer uitbreidde, werden daarin nog meerdere werken uitgevoerd, o. a. in 1752, toen eene provisiekamer, eene naaikamer, eene bakkerij, een korenzolder, enz. werden gebouwd. Inmiddels werd door Z. Excellentie, den Zweedschen Gezant Preijs, een ontwerp-reglement voor het Weeshuis opgemaakt en, na breed voerige discussie in verschillende vergaderingen, den i5en November in zijn geheel goedgekeurd en in druk uitgegeven. Vervolgens ging men over tot het benoemen van Regenten en Regentessen en in de Haagsche en Amsterdamsche nieuwsbladen werden advertentiën VAN DE OPRICHTING DER LUTHERSCHE GEMEENTE, ENZ. t I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1913 | | pagina 96