I van Red. CONSTANTIJN HUYGENS, door Prof. Dr. J. VERDAM. x) Den 13 Oct. 1913 belegde „die Haghe” eene vergadering om op te wekken tot het steunen der Vereeniging „Hofwijck” in haar streven om Huygens’s buitenplaats te Voorburg te herstellen en tot Huygens-museum in te richten. Prof. Verdam zou daar over Constantijn gesproken heb ben, maar was door eene keelaandoening verhinderd dat te doen. Hij heeft toen zijne verhandeling, merkelijk uitgebreid, in eene vergadering van „die Haghe” op 8 Januari 1914 ten beste gegeven, en was zoo welwillend, haar ook voor opneming in ons Jaarboek af te staan. NDIEN ik op 13 October jl. in staat was geweest in dezen kring mijne beloofde voordracht over „Constantijn Huygens en zijn Hofwijck” uit te spreken, dan zouden mijne woorden hebben ge had hetgeen zij nu voor een deel moeten missen „le mérite de Pa propos”. Immers uwe vereeniging wenschte het beschaafde Elaagsche publiek nader bekend te maken met en te winnen voor het door de onlangs gestichte Hofwijck-Vereeniging gevormde plan, om het door den beroemden dichter en zijn nog beroemder zoon bewoonde buitenverblijf voor slooping te behoeden en zooveel mogelijk in zijne vroegere gedaante te herstellen. Doch ik vlei met de hoop, dat mijn hooggeacht gehoor het met mij eens zal zijn, dat het voor het beoogde doel nog niet te laat is, indien na de toen gehoorde stemmen zich eerst heden de mijne, die mij toen in den steek liet, laat hooren ter aanprijzing van dit schoone, door oprechte piëteit ingegeven, doel. Laat mij dan alsnog trachten, U het beeld te ontwerpen van dezen buitengewonen man, die aanspraak heeft op onze oprechte vereering en op eene eereplaats in de gedenkzuil, die in ons gemoed behoort te zijn opgericht voor de groote mannen onzer 17de eeuw. Ik hoop dat het mij moge gelukken, iets den gloed, die mij bezielt, in U over te storten, en in Uw hart dezelfde gevoelens van eerbiedige vereering te wekken, waarvan het mijne voor hem is vervuld. Gij hoort het, Constantijn is een man naar mijn hart. Maar dit zegt op dit oogenblik voor U nog

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 128