Const. Htiygens i, 296. 1) Worp, Ged. van aardig, praktisch en volhardend, begaafd met een open oog voor het schoone en goede, een man op wien de Grieken zonder voorbehoud hun „kaloskagathos” zouden hebben toegepast, waarin eene nog veel diepere beteekenis ligt dan in het Engelsche „gentleman”. Ik roep U voor den geest zijn frisschen en eerbiedwaardige!! ouder dom en zijne onbevlekte jeugd en ten bewijze haal ik U de volgende verzen aan uit „Gedwongen onschuld” (d. i. verontschuldiging) 1): Maer druyven overdaed, en, die malkander volgen, Spell, kijven en gevecht, naer datmen vol geswolghen Tong, voet en vingheren beroerende naer gis, I Iet halve herssen-huys gheen meester meer en is, En hebb’ ick noyt gevolght, de vuyle Vrouwen kennis, Die velen deser eew een onversust gewen is, Een condigh tijdtverdrijf, een openbare vreucht, Hebb’ ick afgrijselijck in ’t heetste van mijn’ jeught Gevloden en verdoemt, en altijdt ruyme weghen Gepresen voor ’t gesluyp van achterweeghsche stéghen, En altijdt overend getreden voor het oogh Der deuchdelijcken hier, des Heeren van om hoogh. Ik wijs U op zijne liefde voor zijne zoo vroeg voor hem onder gegane „sterre” en zijne weemoedige vereering van haar na haren vroegtijdigen dood; zijne onvermoeide en onuitputtelijke zorgen voor zijne kinderen, voor wie hij „vader beide en moeder” wezen wilde en bleef. Ik herinner U aan de gelatenheid, waarmede hij zijn eenzamen ouderdom droeg, en zijne angstvallige zorg om in dezen zijne kinderen, die bij hem inwoonden en eene eigene woning wilden betrekken, van alle tekortkoming vrij te pleiten. Luistert slechts naar deschoone ontboezeming in „Cluyswerck”, vs. 6g vlgg. 3) Soo wel gepaerde lien en kosten geen van beiden Met reden, soo het scheen, wel zijn gesint te scheiden. Den jongeren nochtans quam die gesintheit aen Men zeide, wild’ ick haer van mijn bewind ontslaen, Men souder my op ’t minst gelijcken danck voor geven Als voor het lang en soet met mij vergunde leven. 120 CONSTANTIJN HUYGENS. 2) t. a. p. 8, 310.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 130