i3° Die Pop is opgetoyt, wie sal se Vier hengsten naer de kerck; En dan dat tafereeltje in „Zeestraet”, vs. 776, waar Huygens zoo aardig den draak steekt met eene opkomende verliefdheid, die in een lekkeren vischschotel verdwijnt. (De verliefde jonkman is aan het woord): nu geleyen? Witt, de roos; geen doel, „mis”, dus „of het juist of onjuist is”. 2) De scherpe opmerking is nu eenmaal gemaakt. daardoor vindt de dichter geleidelijk gelegenheid om aan te toonen, dat Gods oog onmogelijk met welgevallen kan rusten op Zijn aldus onkenbaar gemaakt schepsel. En Hofwijck, vs. 490, waar hij na tot de verachters van muziek een hartig woordje gesproken te hebben, wil handelen over het genoegen van het boogschieten. De brug tusschen beide ongelijksoortige onderwerpen vormt het woord pijl, dat eerst in beeldspraak, vervolgens in eigenlijken zin wordt genomen, aldus: dichters eene bepaalde studie heeft gemaakt. Hij zal ongetwijfeld de dichtwerken van zijn leermeester en vriend Daniël Heinsius hebben gelezen en herlezen, en die van Roemer Visscher hebben gekend, maar gevormd heeft hij zich bepaaldelijk onder den invloed der klassieken; zijne eerste gedichten er zijn er over van zijn irde jaar waren geschreven in het Latijn. En toch is hij geheel zich zelf, d. i. Hollander, gebleven en hoeveel hij ook ontleende en in zijn geest opnam, hij heeft het „na ’s lands gelegenheid verduitscht” en niet als zoovele humanisten het Latijn tot het uitsluitende voer tuig zijner gedachten verheven. Een ander kenmerk van den dichter is het maken van vernuftige en ongezochte overgangen. Wilt gij een paar voorbeelden, ik noem U Costelyck -Mali, vs. 253, waar op de beschrijving van al de door een modepop aangewende schoonheidsmiddelen deze regels volgen Maer seggen blijft gheseght; oft waerheit is of logen, Of ’t witt is of geen doel die pijl is afgevlogen 2). Hey, daer ick pijlen noem, en magh ick noch niet wech. CONSTANTIJN HUYGENS.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 140