Kalft' in „de Gids”, 1900 (afz. afdr. bl. 2). hij zeker niet verwachten, dat men hem zou antwoorden „Uwe werken zijn in alle volksbibliotheken te vinden en in volksuitgaven verspreid.” Huygens zal zijne lezers slechts vinden, evenals Potgieter zelf, onder de beschaafden en ontwikkelden van ons volk, doch daar nog heden een geoefenden smaak kunnen streelen en gezond voedsel kunnen geven aan een ontvankelijk gemoed. En de studie van Huygens neemt ik acht het een verblijdend verschijnsel in omvang en diepte toe. Na de uitgave van Huygens’ dichtwerken door Bilderdijk, met aan- teekeningen, zijn verschillende deelen zijner dichterlijke nalatenschap bewerkt en in uitgaven bezorgd door Eelco Verwijs, die ons het eerst het moeilijke en zinrijke Costelijck Mali toegankelijk en leesbaar maakte; door Van Vloten, Stellwagen, Terwey, Van Moerkerken, Leendertz en mij zelven Prof. Boot en Prof. Van der Vliet gaven ons studiën over Huygens alsLatijnsch dichter; de eerste rangschikte zorg vuldig de door hem teruggevonden handschriften, de tweede schreef een smaakvol overzicht van Huygens’ beteekenis als zoodanig De hoogleeraren Jonckbloet en Land bezorgden de uitgave van Huygens’ „Correspondance musicale”. Doch bovenal moeten hier de twee namen worden genoemd van de mannen, die zich voor den dichter en de nauwkeurige kennis zijner taal en poëzie groote verdiensten hebben verworven. De eerste is Dr. Eymael, bewerker van de „Huygens-studiën” en uitgaven van „Hofwijck”, „Zedeprinten” en „Trijntje Cornelis”. Hij heeft, met eene grondige kennis van den dichter toegerust, op tal van plaatsen het werk der hem vooraf gaande commentatoren verbeterd en is het best en het diepst in den geest van den dichter doorgedrongen, zooals blijkt uit de aanteekeningen op de uitgaven zijner werken, waarmede hij nog steeds voortgaat onze kennis van Huygens te verrijken. Door zijn werk zijn vele moeilijke plaatsen duidelijk of duidelijker geworden en is de lezing van den dichter, ook door bijgebrachte overeen komstige plaatsen uit zijne werken, veel gemakkelijker gemaakt. De grootste verdienste jegens Huygens heeft zich de tweede ver worven, aan wien het mij een genoegen is bij deze gelegenheid een eeregroet te mogen brengen, Dr. Worp. Deze heeft, het is bekend, het eerst eene uitgave van Huygens’ volledige dichtwerken CONSTANTIJN HUYGENS. 132

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 142