Scheveningen de eene ’t Gebeurde ook wel dat op de kust voor kaper den anderen te lijf ging. Iets dergelijks verneemt men uit de volgende notariëele verklaring uuren in Den Haag zijn.” Hem werd vervolgens gevraagd of hij bereid was een Engelsch officier naar het huis van den Engelschen ambassadeur te brengen. Maar toen Pronk in een sloep met een officier en 11 matrozen gezeten was, bleek het doel van den tocht het Fransche schip te zijn. Aanvankelijk konden zij door den dikken mist het fregat niet vinden, maar drie schoten van het Engelsche schip gaven toen de richting aan. Te vijf uur was men op het Fransche schip en onze Scheveninger hoorde dat de Engelschen daar al druk aan het werk waren. Toen eindelijk het schip tuSschen het eerste en tweede dek in brand raakte, verliet iedereen het vaartuig. Een uur lang werd met de sloep en nog een boot om het brandende schip geroeid, en toen op eens drie kanonnen van het Fransche schip afgingen, zwaaiden alle Engelschen dronken van vreugde met hun mutsen en riepenHoezee Door Willem Knijper stuurman van de vischpink „de Jonge Her manns” behoorende aan de wed. Alida Nibbeling te Scheveningen werd getuigd, dat hij in den avond van den 25e'1 Januari 1761 op bevel van Gecom. Raden van de Staten van Holland en West- Vriesland met zijn pink vier personen aan boord van het Engelsche oorlogsschip „The Richmont” had gebracht, welk schip een Fransch fregat naar het strand had gejaagd. In den morgen van den 2Óen bereikten zij het oorlogschip, de reizigers gingen aan boord, en de pink bleef ter zijde van het oorlogschip liggen om de reizigers weer naar den wal te brengen. Op een gegeven oogenblik werd Knijper door iemand van ’t scheepsvolk gewenkt om zich achter het schip te laten drijven. Nog waren zij bezig met hun touwen los te maken, toen „met drie schoten uit deszelfs geschut op’t Fransche schip gecannonneerd werd”, waarbij ook de pink eenige schade bekwam. Weinige oogenblikken later stond het Fransche schip van voor tot achter in brand. Knijper nam de vier reizigers weer in de pink en zette ze ter hoogte van ’s-Gravenzande aan wal. Wat hadden die vier personen op het Engelsche schip te doen? Moesten zij soms protesteeren van wege de Gemitteerde Raden, tegen het plegen van vijandelijkheden, zoo dicht op de kust? AAN WELKE GEVAREN DE SCHEVENINGERS, ENZ. I5I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 161