153 gem. Dorp. gezouten zalm en dat de Engelsche kaper, die den Franschen kaper had verbrand bij den Prijs was geankert en manschappen op het scheepje waren overgegaan, daarna met een sloep op het strand gekomen aan „een persoon van de Joodsche natie”, die zich daar bevond, hadden gevraagd, of hij iets wist van de Franschen kapers, waarop het antwoord luidde dat zij naar Scheveningen waren ge vlucht. Daarop werd weer naar den Engelschen kaper geroeid, de sloep kwam weer terug en de mannen haalden touwwerk, masten en zeilen van den Prijs weer binnen boord,doch daar de dui sternis inviel hadden Van der Lubbe en De Ruijter den verderen afloop niet kunnen waarnemen. Maar zie, toen den volgenden dag de rentmeester-generaal der Domeinen te Scheveningen kwam, vond hij op den Engelschen Prijs, vier Scheveningers, die op last van een der gevluchte Fransche zeeroovers het scheepje bewaakten. Op last van den rentmeester werden toen door drie pinken de lading van den Prijs overgenomen en het scheepje zelf voor het Dorp gesleept. De Staten van Hollannd bemoeiden zich nu ook met de zaak en alle maatregelen werden genomen om de strandvonderij „te assisteeren;” o. a. werd een onderofficier en eenige manschappen van het garnizoen van Den Haag daarvoor aangewezen. Maar die hulp bleek overbodig, alles ging zeer vreedzaam in zijn werkde goederen werden te Scheveningen door de strandvonderij opgeslagen en de domeinen gingen ten slotte met den Prijs strijken. Toen in 1781 ons land voor de vierde maal in oorlog kwam met Engeland, begonnen na de oorlogsverklaring onmiddellijk vijandelijk heden jegens onze visschers. Wij laten hier enkele berichten volgen, die we in de ’s Graven- haagse Courant van dat jaar 1781 vonden en welke op die vijandelijkheden betrekking hebben. 8 Januari. Dezen morgen wierd een Hollands Hoekerschip van Vlaardingen door 3 Engelsche kapers tot digt bij het Dorp Scheve- ninge nagejaagd en sterk beschooten, zo dat verscheide kogels op het strand zijn neder gekomen, dog het Hollands schip is het ont komen door zig op strand te zetten. De 3 Engelsche kapers liggen vlot in ’t gezigt van AAN WELKE GEVAREN DE SCHEVENINGERS, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 163