ESSEs I 154 Te dier occasie is een detachement van de Hollandse Guardes te paard, als ook 22 Grenadiers van de Hollandse en 22 Grenadiers van de Zwitzersche Guarde van hier naar Scheveningen uitgetrokken. 10 Januari. Volgens egte berichten hadden drie matrozen van het Scheveningsche Pinkje van Ary Bruin, hetwelk met een parti culiere expresse naar Engeland was vertrokken, en aldaar in beslag genoomen, het op raad der Engelschen gewaagt, met een klem bootje en eene kleine provisie van zes pond brood en twee stoop water in zee te gaan, hebbende van hunne hemden zeiltjes gemaakt en waren aldus behouden en gezond te Ter Heide aangeland. (Dit geval is meermalen uitvoerig beschreven en meermalen zelfs bezongen, o.a. door Betje Wolf in haar Economische liedjes.) 14 Januari. Heden, Zondag, zijn twee pinken van Scheveningen in zee gezonden om te recognosseereneen van deeze heeft men tijding dat door de Engelschen genoomen is. 23 Januari. Van Scheveningen word gemeld, dat eergisteren avond de 4 verwagte pinken aldaar behouden waren terug gekomen, en dat men er tijding had, dat de 4 andere pinken ter advis uitge zonden om de Hollandsche schepen van den vredebreuk met Groot- Brittanniën kennis te geeven, behouden te Duinkerke zouden zijn binnengeloopen. Ook wierden drie houten hutten, naamlijk een te Scheveningen, een naar den kant van Katwijk en een naar den kant van Ter Heide, tot het geeven van seinen opgeslagen. 19 Mei. Heden heeft een Engelse kaper drie Vis-Pinken van hier aan boord geklampt, dezelve van een party Touwwerk, Visnetten en kleederen, ter waarde van ruim 500 gulden berooft, waardoor de Vissers wederom in schrik en vrees gedompelt zijn. Niet onaardig is het te weten dat in dat zelfde jaar ook een Sche- veninger ter kaapvaart ging en nog wel als kapitein. In dezelfde ’s-Gravenhaagse Courant vindt men gemeld uit Rotterdam: „13 AugustyEn deeze namiddag ten 2% uuren is van voor den Briel uit de Maas gezeild de kaper, genaamt De Dappere Patriot, kapt. D. Verbaan.” Deze Verbaan nu was Daniël Verbaan, geboren te Terheide en toen wonende te Scheveningen. Op welke wijze bij het publiek in die dagen stemming werd gemaakt AAN WELKE GEVAREN DE SCHEVENINGERS, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 164