157 Op Maandag den 13 Augustus 1781, des namiddags om 3 a 4 uren, van voor den Briel in Zee liep, met een byzonder wel ge resolveerde en vergenoegde Equipagie van 46 Mannen en 8 Jongens; dienzelfden avond ten 7 uren jaagde de dappere Patriot naar een Galjas, bij dewelke hij omtrent ten 8 uren aan boord kwam, en na de visitatie denzelven om half negen uren zijn cours liet vervolgen. Van dien tijd tot circa n a 12 uren ’s nagts zeilde de Kaper voorbij de Hollandsche Visschers, zoo het scheen naar de hoogte van Texel en het Vlie om zijn kruistogt te vervolgen langs de Engelsche of Schotsche Kusten. Op Dinsdag den 14 Augustus 1781 werd hij, volgens de rapporten der Vijanden van dat allezints vrijgevogten Land, om 6 uren des morgens, bespeurd op de hoogte van 6 mijlen ten Zuid-Oosten van Texel, door een Engelsch Tweemast fregat van den Koning, ge- naamt the Cameleon, onder Kapitein Drury, welke uit Duins was gezeild, ingevolge de ordres van zijn Opper-Commandant den Ad miraal Drake, om te kruisen tusschen de Galloper, Middelburg en de Breê Veertien; quartier voor 9 uren waren zij zoo digt bij elkander, dat men een beschuit van het eene schip bij het andere kon smijten. Daarop requireerde de Engelsche Kapitein, dat deze Hollandsche Kaper zijn Vlag zoude strijken voor die van zijnen Koning. Waarop ’er een Nederlander, aan hebbende een roode Vest, zeer verwoed van wegens den Dapperen Patriot hem toeriepstrijk zelfs Engelschen Hondsvot; en daarop kreeg the Camelion ilico de volle laag, welke hij zoo spoedig mooglijk beantwoordde, en daarop volgde, zonder eenige stilstand, het hevigste en hardnek kigste gevegt, dat men ooit zoo digte bij van eenig Hollandsche particuliere Kaper gezien heeft, zoodanig, dat deze twee Schepen met elkander vogten Raa aan Raa tot half 10 uren, als wanneer de Dappere Patriot op eene geweldige en deplorable wijze in de lucht vloog met zijn geheele moedige, doch allerbeklagenswaardige Equipagie, ten getale van 54 Menschen; Waarvan de Supplianten de vrijheid nemen, niet dan met de grootste deernis, hiernevens een compleete Lijst te voegen. En doordien ’er geen van die dappere Vaderlanders, naar alle menschelijke praesumtiën, in het leven zijn gebleven, en dus al hun Bloed ter eere van het lieve Vaderland hebben opgeofferd; zoo kan AAN WELKE GEVAREN DE SCHEVENINGERS, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 167