158 men in genen deele naar waarheid bepalen, of zij zich hebben doen springen, dan wel of deze zeldzame fataliteit hun door het een of ander toevallig ongeluk is overgekomen. Maar dit is zeker, dat deze kloeke Patriotten in genen deele hebben willen strijken, noch zich laten overmeesteren, of de Vlag van dezen Staat op hunnen Bodem hebben willen zien schenden; ter contrarie, zoo is hij in volle vlam op het Engelsch Schip ge vlogen, met een groot gedeelte der leden en stukken van menschen- vleesch, herssens als anderzints, welke zoo aan deszelfs Masten als Scheepswand gekleefd waren en in menigte op het Engelsch Dek gevonden wierden; midlerwijle dat het vijandelijke Schip op een terrible wijs beschadigd was en zijn geheele boventuig en zeilagie verbrandde, meenende de Engelschen Kaptein onder anderen, dat de groote Mast van deze Hollandsche Kaper mede over zijn Schip zoude gevlogen zijn en volgens de verdere raporten heeft de Vijand zeer veel werk gehad, om zich in de Haven van Shields bij Edin burg in Schotland te doen binnenslepen, hebbende mede eenige schoten onder water en circa 40 a 52 dooden en gekwetsten in dit gevegt gekregen. Het vijandelijk Schip was, volgens hun opgave, gemonteerd met 14 zesponders; 4 Caronades en 90 mannen Equipagie; edoch volgens andere raporten was hij met negenponders en een veel grooter Equipagie voorzien, en de Engelschen willen absolut niet anders gelooven, dan dat zij volstrekt in plaats van korte vierponders, met zesponders zouden beschoten zijn. Zoodat Uw Hoog Mogenden uit al het vorenstaande ten klaarste zullen kunnen bespeuren, dat deze Nederlandsche Commissievaarder met deszelfs geheele Equipage niet alleen byzonder aan zijn naam, maar ook getrouwelijk aan het Generaal karakter der Hollandsche Natie, overwinnen of sterven, en aan den alom beroemden Helden moed der oude Batavieren volkomen beantwoord heeft. Derhalve zoo bidden de Supplianten in deze op het instantelijkste, dat hen Uw Hoog Mogenheden zoo Patriotiek als Honorabel mag behagen, om aan de nagelatene en allesints deerniswaardige 19 bedroefde Weduwen en 54 Weezen van alle die ongelukkige doch kloekmoedige mannen, alsmede aan de naaste bloedverwanten der 25 ongetrouwde Personen en aan de bedrukte Moeders der 8 om gekomene Jongens, eene zoo gracieuse als edelmoedige bijstand te AAN WELKE GEVAREN DE SCHEVENINGERS, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 168