L I59 willen toevoegen, hetzij bij wegen van een Jaarlijks Pensioen of naar evenredigheid aan yder derzelven zoodanig en zoo veel in eener somma als Uwe Hoog Mogenden in Hoogstderzelver Wijs heid en Mededogenheid zullen gelieven goed te vinden. Alsmede om van Uw Hoog Mogenden, uit hoofde van de voor schreven ongelukkige fataliteit, een Dedommagement van 50 per Cent te mogen verwerven voor de opgemelde Reederij, die voor den meergenoemden Dappere Patriot met zijn geheele uitrusting en armeering een Kapitaal van ruim 42300 Gl. despendeert heeft, zijnde haar dit smertelijk verlies alleen ter liefde van het Vaderland overgekomen, en dat zelfs zoo spoedig als onverwagt, in minder dan 19 uren tijd. Het is in oudste Annales nog in de nieuwe Historiën dezer Repu- blyk niet bekend, Hoog Mogende Heeren, dat ’er ooit een van hare particuliere Commissievaarders dergelijke Oorlogsramp vegtender- hand is overgekomen, en die tevens zoo roemzuchtig, maar helaas met een ongelukkig uiteinde, de nationale Eer, en de Vlag van het Vaderland heeft verdedigd, hebbende de vijand meerder schade dan eenige roem of voordeel daarbij behaald. Want was deze Dappere Patriot den Engelschen Cameleon zoo moedig niet in den weg geweest, zoude de vijand naar alle appa- rentien mogelijk wel een of meerder rijk geladene Nederlandsche Schepen in zijne Havens hebben kunnen binnenslepen. En had deze Kaper zich, niettegenstaande zijne brave defensie, in een der Engelsche Havens schandeleus zien opbrengen; het was meer of min een generaal dishonneur en discouragement voor alle de Vaderlandsche Commissievaarders gedurende dezen ongemeri- teerden Oorlog geweest. Bij deze gelegenheit nemen de Supplianten nog de vrijmoedig heid Uw Hoog Mogende te imploreren, om wel gunstig en ten spoedigste eenige dadelijke pecunieele en evenredige Encourage- menten te willen vergunnen aan alle de particuliere Commissie vaarders dezer Landen, die gedurende dezen Engelschen oorlog reeds zijn of nog in het vervolg zullen gearmeerd worden.” Dat de Scheveningers practische menschen waren en zich wisten aan te passen aan de omstandigheden, waaronder zij leefden, daar- AAN WELKE GEVAREN DE SCHEVENINGERS, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 169