L- kracht gedurende den oorlog. n De groote ellende, die de Scheveningsche visschers in het tijd perk 1795—1813 hebben geleden, toen o. a. op één dag twintig Scheveningsche schuiten door de Engelschen werden opgebracht en de opvarenden, honderd in getal, in de gevangenis werden opge sloten die ellende zullen wij hier niet in bijzonderheden beschrijven, we deden dat reeds elders. Maar wel willen wij er op wijzen dat, als Scheveningen zich weldra opmaakt om feestelijk te gaan herdenken al wat in de No vember- en Decembermaand van 1813 te Scheveningen is afgespeeld, Geschiedenis van Scheveningen door J. C. Vermaas en P. Hoogen- raad. Uitgave firma D. Koek, Scheveningen. zooveel genummerde briefjes als er schuiten waren en liet het lot beslissen op welke schepen de broodeloozen zouden worden ge plaatst. Elke week lootte men opnieuw. Men dacht zoo„een man meer op een schuit voor één week in de besomming maakt niet zoo veel uit.” 90. Wanneer het mocht blijken, dat door het storten van een stuiver van den gulden besomming, de kas niet in staat was aan haar verplichtingen te voldoen, moesten de schrijvers of boekhouders met de stuurlieden overleggen, in hoeverre die vijf percent van de besomming moest worden verhoogd. io°. Wanneer de meerderheid van de genoemde commissie het te gevaarlijk achtte om met het oog op ontmoetingen met den vijand, in zee te gaan, dan werd, wanneer een schuit niettegenstaande dien raad toch ging visschen en schade beliep, niets uitgekeerd en beliep zij bovendien een boete van twee zilveren dukaten ten behoeve van de armen van Scheveningen. ii°. De stuurlieden, die lid waren van de genoemde commissie, kregen den naam van „vlaggelieden”. Wanneer zij vijandelijke schepen op zee ontdekten, moesten zij hun kameraden waarschuwen door stakelen d. i. .het ontsteken van een vuur als anderszins. Lieten zij dat na, dan verbeurden zij hun visch, en de opbrengst daarvan kwam aan de kas. Het geheele contract bleef slechts van 161 AAN WELKE GEVAREN DE SCHEVENINGERS, ENZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 171