169 ander werkje over de Liz. Het is getiteld: „Mémoires-anecdotes pour servir a l’histoire de M. Duliz et la suite de ses aventures, après la catastrophe de celle de Mad'le. Pélissier, actrice de Fopéra de Paris par Desforges, comédien. Londres (Paris) 1739 (Nyon n°. 18416) 1752. Lis bonne, de Pimp, de la Juiverie 1752. kl. 8°. Een exemplaar van dit laatste zeldzame werkje werd welwillend door den Heer Dr. D. F. Scheurleer te mijner beschikking gesteld en ik zal er ruim uit putten om de geschiedenis te schrijven van Lopes de Liz. Het boekje is gedrukt te Londen bij Samuel Harding in het jaar 1739. De illustratie volgende op het titelblad stelt een vertrek voor waarin een dame (Mad1Ie. Pélissier) op een fauteuil bij een console is gezeten. Op deze console liggen allerlei kost baarheden, die haar door een cherubijntje worden getoond, terwijl een tweede engeltje geknield voor haar ligt en haar kostbare stoffen aanbiedt. Een heer (de Liz) treedt op haar toe en biedt haar leliën aan. Zij maakt een afwijzend gebaar en het onderschrift verklaart dit door het volgende versje: Door de deuropening op den achtergrond heeft men het gezicht op het huis van Lopes de Liz aan het Korte Voorhout, en daar voor prijken de galg en het rad, als toespeling op zijne misdadige handelingen. Achter het werkje is zonder naam van schrijver bijgevoegd, Le triomphe de l’intérèt. Comédie, Op. pagina 136 wordt deze comédie vermeld, waarin Duliz voorkomt onder den naam van Jacquin en MadUe. Pélissier onder dien van Fanchon. In de bibliotheek van den Heer Scheurleer bevindt zich ook eene Duitsche vertaling van het werkje, tegelijkertijd met het origineel verschenen. Het draagt den wijdloopigen titel van: „Des reichen Hollandischen Juden Franz Duliz geheime seltsame begebenheiten und sehr merkwürdige Geschichte, wie sie von einer die Wahrheit liebenden Feder aufgesetzet, und nunmehro ihrer Lesenswürdig- keit halber, nebst einer lebhaften Vorstellung von dem Sieg des Eigen- nutres, zum Druk sind befördert worden. Mit Ihr. Königl. Majestat EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. Je ne veux point du Lys Il me faut des byoux et des diamants de prix De Lor de 1’argent des Habits et de belles dentelles Des meubles magnifiques et de riche vaiselle.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 179