7 Hun beider vader 19 Juni 1638 voor was zekere Aaron Hendriksz; zie een acte van Notaris P. Vroegen (gem. Archief den Haag.) Js Gravesande en Noorwits, ondanks de zoo verscheiden klin kende namen, broedersvan Bassen en van Yperen, brengen de beginselen van den Palladiaansche pilasterstructuur in zwang. Maar de volledige overwinning van de ideeën van den meester bezorgde hun Pieter Post, de meest begaafde en, bovendien, meest individueele der leerlingen, die werkende vaak naar vlug neer gezette eerste ontwerpen van Van Campen, daaraan toch nog een eigen karakteristiek wist te geven. Voor den neef van den Stad houder, graaf Johan Maurits van Nassau-Siegen, den gouverneur ven Brazilië, bouwde hij het niet genoeg te bewonderen „Maurits- huis”, voor des Stadhouders secretaris Huygens, den dichter en Maecenas, een groot huis daartegenover aan het Plein, voor Buysero, den griffier van den Prins, een ander op den hoek van het Nieuwe Voorhout, en daartegenover nóg een voor één der leden van het Hof van Holland, Mr. Willem Goes. En als om weer te geven hoe de kracht der Republiek-zelve samengevat werd in de vergade ring der Staten van Holland met den raadpensionaris aan het hoofd, droeg dit college aan Post den bouw op van een gebouw voor hunne vergaderingen met als middenpunt de groote zaal, die nu nog, zij het ook door ingebouwde tribunes zeer geschonden, als Eerste Kamerzaal een machtigen indruk maakt. In het Koord einde was het „Oude Hof”, door Frederik Hendriks weduwe be trokken, door Post geheel herbouwd, terwijl ten slotte diep in het Haagsche bosch de Oranjezaal, het Huis ten Bosch was ver rezen, waar .in een wellicht wat overdadige weelde, door samen werking van bouw- en schilderkunst een schitterend geheel ver kregen werd. Men gevoelt het, hoezeer den Haag een andere stad geworden was, dan in 1627. De knop was tot een bloem gezwollen Druk van beweeg waren de straten zoo van voetgangers als van karos sen, die de rijke regenten vervoerden en de heeren van het hof, de krijgslieden en de vertegenwoordigers, die de vreemde mogend heden naar Holland zonden omdat daar voor een belangrijk deel de Europeesche politiek werd beslist; goed voorzien waren de winkels, vooral die welke de laatste nieuwigheden van mode en HAAGSCHE COHIEREN II, (1674).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 17