173 en voorkomendheid wist hij de gunst te winnen van haar dochter, en de gevolgen bleven niet uit. De moeder bevreesd over de ver andering in het wezen harer dochter, ondervroeg deze scherp, en kwam tot de treurige ontdekking dat haar eigen vriend de schuldige was. Heftige tooneelen waren hiervan het gevolg en de Liz kon alleen vergiffenis koopen, door een eigendom ter waarde van dertigduizend gulden te plaatsen op naam van MadUe. Rossois. Oorspronkelijk was die schenking voor de dochter bedoeld, doch de moeder had weten te bewerken, dat de acte ten haren name gepasseerd werd. Het kind werd geboren ten huize van zekeren Manuel, een vroegeren bediende van de Liz. De relaties met de actrice moesten reeds dateeren van het einde van het jaar 1710, want in de boedelpapieren vond ik een stuk waaruit blijkt, dat hij toen aan Marie Rossois, Wed. Antoine Tauzin, eene obligatie ten haren name en ten laste van de Unie, groot 2000.had geschonken. Op 15 Juli 1741, toen de Liz in geld nood verkeerde had hij deze obligatie van haar gekregen en voor 1800.— verpand, welke verpanding op 25 April 1743 door zijne curatoren in haar geheel was afgedaan. Ruim een jaar later, op 26 Augustus 1742, verzocht hij wederom hare hulp en verkreeg toen van haar een bedrag van 2000.— tegen de matige rentevergoeding van 3%, dat eveneens door de boedelbeheerders werd vereffend. Zij bleef hem in weerwil zijner slechte streken trouw en leende hem voortdurend geld, zij het dan ook met zekerheidstelling. De juistheid van het verhaal van de liefdesbetrekking tusschen de Liz en de jongste dochter zijner maitresse vind ik bevestigd door een document uit den boedel. Op 24 Juni 1741, dus ongeveer achttien jaar na de geboorte van het kind, bekende de Liz van de Weduwe Tauzin, geboren Marie le Rossois 6000 livres ontvangen te hebben, welke moesten dienen als bruidschat voor haar klein dochter. Marie Elenore d’Aché Despart ingeval zij den sluier aan nam in het Ursulinenklooster te St. Cloud. Voor dit bedrag zouden de Parijsche bankiers de la Rue Co. krachtens notarieële acte borg staan tegenover de abdis van bedoeld klooster. Liet schijnt dus dat de jonge dame Le Rossois na haar misstap in het huwelijk is getreden en dat haar gemaal d’Aché Despare het kind als het zijne erkend heeft. -AS EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 183