177 Diens protocol ontbreekt echter in de verzameling notarieële acten ten Gemeente-archieve, zoodat de weg tot onderzoek ons was afgesneden. Het eenige wat bleek was, dat hij behalve Esther nog eene tweede dochter had, Rachel, welke in het huwelijk trad met Jacob de Veiga of Daveiga. In het Amsterdamsche Archief vond ik, dat Pedro LIenriques Junior op 12 December 1725 een testament maakte bij den Notaris Pieter Schabaelje. Hij constitueerde daarbij tot erfgenamen zijne beide dochters Esther de Liz en Rachel Daveiga, terwijl hij zijn kleinzoon Isaac, alias Pedro da Veiga Henriques tot zijnen executeur benoemde De oude Henriques, die eigentlijk Isaac Israel alias Pedro Henriques Junior heette moet in Juli of begin Augustus 1728 over leden zijn. De nalatenschap gaf aanleiding tot een proces tegen den executeur. Esther de Liz voerde dit nog in 1732 en eerst op 11 Mei 1733 gaven zij en haar echtgenoot aan Isaac da Veiga Henriques décharge in zijne kwaliteit van boedelbeheerder. Maar de rekeningen waren toen nog niet vereffend want de Liz bleef aan zijnen te Amsterdam wonende neef Isaac da Veiga 20000 ducaten schuldig. Er bestaat alle reden om aan te nemen dat deze familie Henriques uit Engeland afkomstig was en daar nog talrijke betrekkingen bezat. Wij zullen dit vermoeden bevestigd vinden door de uiterste wils beschikking zijner dochter Esther, de gemalin van Francesco Lopes de Liz. De Liz, die soms in oflicieele stukken als koopman genoemd wordt, deed in gemeenschap met zijn vader beleggingen en specu lation in Engeland. Hij stond daar in relatie met de handelsfirma de Wede- van Paul Henriques en Zoon, waarschijnlijk verwanten zijner vrouw. Vaak gaf hij volmacht aan Joseph Henriques Junior, soms ook aan Jacob Sulema. Zoo vinden wij dat hij tegelijkertijd met zijn vader aan Joseph Henriques Junior op 5 November 1720 volmacht gaf in zake eener inschrijving van elk hunner voor 6120 in de Company of Mer chants of Great Britain trading to the South seas and other parts of America and for encouraging the fishery. Deze aandeelen gaven aanleiding tot den bekenden South sea bubble en het feit dat zij een bedrag van 12240 voor speculatie in één fonds durfden beschikbaar stellen, bewijst wel dat zij bezitters EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. 12

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 187