1 gaven en een faillissement stond voor de deur. Daar de betaling der gages op het punt stond gestaakt te worden, sloegen de artiesten de handen in elkaar. Door hun gemeenschappelijk optreden noopten zij den ongelukkigen directeur de directie neer te leggen en het beheer in hunne handen te stellen. Zij meenden op deze wijze ten minste een deel van het door hun verdiend loon te kunnen innen. Men dacht aan de Liz, en hoopte hulp van hem te kunnen ver krijgen. De pikantste en mooiste der zangeressen werden naar hem afgevaardigd om hem een voorschot te verzoeken. Dit voorschot moest dienen om de opvoering mogelijk te maken van een toen maals zeer goed aangeschreven werk van den componist Campra. Het was de Europe Galante, een opera-ballet in vier akten, met tekst van La Motte. De eerste opvoering van dit werk had te Parijs plaats gehad op 24 October 1697 in de Académie Royale de Musique. De componist Campra was toenmaals kapelmeester van de kathe draal te Parijs. De afgevaardigden vonden een gunstig gehoor bij onzen Portugees, en hij verschafte onmiddelijk het geld dat hem gevraagd werd. Alles werd gereed gemaakt voor de opvoering, doch deze ging niet door. Eenige uren voor den aanvang der voorstelling verscheen een deurwaarder in het gebouw der opéra en eischte betaling van zekere vervallen rekeningen. Toen hieraan niet voldaan kon worden legde hij beslag op de costumes en theater-benoodigdheden en maakte daardoor de opvoering onmogelijk. Deze machinatie was het werk van de vrouw van Francisque, die zich zoodoende wilde wreken over het feit dat het beheer der kas haar ontnomen was. Het echtpaar Francisque, moest kort daarna, met schulden beladen het veld ruimen. Zij werden vervangen door de uit Frankrijk gekomen M1Ie Desjardins, die heette gehuwd te zijn met Monsieur Desfontaines. Ook zij had een treurig lot, want na acht maanden werd zij voor schulden gegijzeld, hoofdzakelijk door de schuld van haar zoogenaamden echtgenoot, die veel geld verbraste. Alle verbintenissen stonden ten name van de directrice en op het critieke oogenblik liet haar vriend haar in den steek. Laten wij naast het misschien wat minder juiste verhaal van onzen schrijver de nuchtere feiten stellen, die wij ontleenen aan het pro tocol van den eenzamen Notaris Johannes Sijthofif, hier ter stede. 182 EPISODE UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 192