i85 „écuyer” en „conseiller Secretaire du Roy”, aan wien hij den n October 1726 5450 Livres voorschoot, waarvoor de reeds genoemde Graaf de Lorges' een obligatie teekende. Door een toeval maakte hij kennis met zekeren de Langelé, die eene vrouw, een bizonder mooie dochter en een zoon bezat. Deze kennismaking zou heel wat gebeurtenissen na zich sleepen. Volgens den tooneelspeler Desforges, heette de man Gelé en had hij zich een klein vermogen verworven door een handel in kanten. Uit de bescheiden in het Notarieel Archief blijkt dat de Sieur de Langelé, „Conseiller au Grand Conseil” was, terwijl zijn zoon Conseiller au Chatelet” was, en zijne schoone dochter de welluidende namen droeg van Michelle Thérèse. De Liz was spoedig tot over zijne ooren verliefd op de aan minnige Michelle en overstelpte de familie met beleefdheden. Hij organiseerde buitenpartijen, en gaf schitterende diners, waarbij zijn kostbaar zilverwerk, een denkbeeld moest geven van zijn rijkdom. De jonge dame scheen hem in het eerst niet zeer genegen, doch vader en zoon waren van tegenovergestelde gevoelens en wisten haar geleidelijk anders te stemmen. Toen de Liz zeer dringend in zijne betuigingen werd wierp zij hem voor, dat hij niet alleen gehuwd, doch ook van een ander ge loof was, zoodat van eene verbintenis tusschen hen nimmer sprake kon zijn. In deze omstandigheden zag de Liz absoluut geen bezwaar. Reeds lang zeide hij het voornemen te koesteren van geloof te ver anderen en het katholicisme te omhelzen. Eerbied voor zijn nu over leden vader had hem tot nog toe daarvan wêerhouden. Zijne vrouw, die volgens hem bij voortduring ziekelijk was en absoluut geen ge meenschap meer met hem had, stond ook zijne plannen niet in den weg, want tegelijk met zijne geloofsverandering kon hij zijne vrouw repudiëeren. Dit aanbod viel in goede aarde, maar nog meer zijn voorstel om een bedrag van zeven of achtmaal honderd duizend livres beschikbaar te stellen tot aankoop op naam van M'le. Michelle van een landgoed in de omgeving van Parijs. Hij zou er zelf al vast zijn aandacht aan wijden en agenten belasten om er naar om te zien. Deze laatste mededeelingen laat ik geheel voor rekening van den schrijver. De Liz ging ijverig voort met de jonge dame het hof te maken en trachtte haar door kostbare geschenken gunstig voor zich te stemmen. Haar deugd hield echter stand en zij bezweek EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 195