i86 niet voor de hartstochtelijke smeekbeden van haar vurigen aan bidder. Toen deze zag dat de vesting onneembaar was, kreeg hij genoeg van de belegering en zocht een weinig afwisseling. In gezelschap van Delsot, beter gezegd Del Sotto, een neef zijner vrouw doorkruiste hij Frankrijk en bezocht er de voornaamste plaatsen. Na zijn terugkeer bleef hij korten tijd te Parijs en verzekerde de familie Langelé van zijn oprechte vriendschap. Hij drukte haar vooral op het hart haar aandacht te wijden aan den aankoop van het landgoed. Onverwachts riepen dringende zaken hem terug naar zijn vaderland; hij begaf er zich heen in gezelschap van den jongen Langelé, die gedurende eenigen tijd zijn gast in Holland zou zijn. Later schreef hij uit den Haag aan zijne Fransche vrienden, dat verschillende omstandigheden hem noopten zijne plannen te wijzigen. Voorloopig zou van den aankoop van het landgoed niets kunnen komen en daar hij verhinderd was zich vooreerst naar Parijs te begeven, noodigde hij de schoone Michelle uit tot hem in den Haag te komen. Zij zou aldaar een mooie woning, paarden en rijtuigen ter harer beschikking vinden, en verzekerd zijn van een weelderig leven met de aangenaamste afwisselingen. De moeder antwoordde zeer verontwaardigd op deze formeele propositie, die de eer harer dochter te na kwam, en meteen werd een streep gehaald door de vriendschapsbetrekkingen, die tot nu toe tusschen de Langelé en de Liz bestaan hadden. De laatste was er de man niet naar om de zaak maar zoo kalmpjes op te nemen. Hij verlangde altijd waar voor zijn geld en nu hij zoo lang en te vergeefs gesmacht had, stond hij op terugbetaling van de door hem gemaakte onkosten. Zeker niet de manier van handelen eens edelmans. Hij wendde zich tot zijn vriend den paruiken- maker in de Paroisse Saint-Germain l’Auxerrois te Parijs, Henri Dardon, die ook de duistere geldzaakjes zijner oude kennis Marie le Rossois opknapte. Op 2 April 1727 gaf hij hem volmacht om op te treden tegen den Conseiller de Langelé voor geleende sommen en verlangde meteen alle geschenken terug, die hij aan M'le. Michelle gegeven had onder voorwendsel dat hij die slechts ter leen had ge geven. Om meer kracht aan zijne vordering bij te zetten cedeerde hij den 24 September 1727 zijne vordering van 4000.aan den Baron de Fonseca, gezant van Spanje bij het Hof te Versailles, en diens inmenging wist een voor de Liz gunstig vonnis uit te lokken. EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 196