gevierde zangeres. De schilder H. Drouais heeft hare trekken ver eeuwigd en I. Daulle graveerde daarnaar in koper haar portret. Wij vonden er een in ’s Rijksprentenkabinet, dat wij hier reproduceeren. Een onbekend dichter, schreef onder Daulle’s prent de volgende regelen Wel een bewijs hoe hoog zij gewaardeerd werd. De kennismaking met deze verleidelijke kunstenares zou echter voor onzen de Liz wrange vruchten dragen. Alvorens met ons relaas verder te gaan zullen wij eenige bio grafische bijzonderheden omtrent Marguerite Pelissier mededeelen, die ik vond in de la Borde’s „Essai sur la musique ancienne et moderne” Parijs 1780. Zij werd geboren in 1707, op den sterfdag der beroemde actrice Maupin en overleed te Parijs op 21 Maart 1749. Haar talent was buitengewoon groot en gedurende vijftien jaren schitterde zij als eerste ster op het Parijsche tooneel, zoodat zij gevierd en aangebeden werd. Vooral blonk zij uit in den rol van Thisbé, in de opera Pyramé et Thisbé van Rebel en Fran- coeur, die voor de eerste maal op 17 October 1726 ten tooneele kwam. Zij werd in 1722 aan de Opera verbonden, bleef daar tot 1726 en speelde van 1726 1735 elders. Zij kreeg toen opnieuw een engagement aan de Académie royale de Musique en trok zich in 1741 voorgoed terug. Zij had een zoon, die als talentvol violist verscheidene jaren deel uitmaakte van het orkest van de in Parijs gevestigde Italiaansche opera. De Liz werd aan de actrice voorgesteld. Hij vond bij haar een goed onthaal, want de faam van zijn rijkdom was natuurlijk ook tot haar doorgedrongen. Hem werd toegestaan haar in hare loge van de Opera en ook in hare woning te bezoeken, waar hij steeds een talrijke schaar mede-aanbidders aantrof, hetgeen hem belette haar zijn plannen te ontvouwen en de schatten te noemen, die hij aan hare voeten wilde leggen. Tenslotte gelukte het hem gehoor bij haar te vinden, en om de ernst zijner bedoelingen in het licht te stellen, zond hij haar een kostbaren juweelen ring, die met koelen dank ontvangen werd. 190 EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. Par un art délicat, par tin eu patétique, Pélissier, vous donnez a la scène lyrique Du Theatre Francais tout les charmes divers Sans vous les Opéra ne sont que des concerts.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 200