194 oorzaak daarvan en na lang aarzelen vertelde zij hem het volgende Zij had dan gehoord dat hij al zijne vriendinnen parten speelde door na de afbreking der liefdesbetrekkingen langs gerechtelijken weg alle geschenken aan goed en geld, die hij haar gedurende hun samenzijn geschonken had, terug te eischen. Inderdaad was La Pélissier goed ingelicht, want wij hebben gezien dat dit de gewone manier van handelen van onzen galanten ridder was. Hij bezwoer bij hoog en bij laag, dat dit vuige laster was en om zijne teer ge liefde gerust te stellen, gaf hij haar een onderteekend stuk, waarbij hij plechtig en uit vrijen wil verklaarde, dat alles, goed, meubelen, zilver en geld, dat hij aan M>le. Pélissier geschonken had, haar eigendom was en bleef en dat hij haar het ongestoorde bezit daar van plechtiglijk verzekerde. Dit fameuse stuk bezegelde de vriendschap opnieuw en de zangeres vertoonde daarover onverholen haar uitbundige vreugde. De vrede zou echter niet van langen duur zijn. De Liz was in de gelegenheid een gesprek af te luisteren tusschen Francoeur, die op een avond wenschte toegelaten te worden bij Mile Pélissier en de kamenier, die door de Liz verdacht was geworden de hand in dit zaakje gehad te hebben. Het was niet langer mogelijk te twijfelen aan de ontrouw zijner uitverkorene. Voorloopig repte hij geen woord. Het zilveren eetservies, dat hij voor Mile Pélissier in de Galeries du Louvre besteld had, was nog niet afgeleverd. Zijn eerste werk was den zilversmid order te geven geen grein zilver daarvan aan zijne vriendin af te leveren, hij nam de bestelling tegen be taling eener schadevergoeding terug. Spoedig bemerkte zij wat gebeurd was, vooral toen lolliet de Varenne, de kamerdienaar van de Liz, uit zijn naam de geleende juweelen kwam opeischen. Zij weigerde onder voorwendsel dat de Liz persoonlijk moest komen om het waardevolle bezit in ontvangst te nemen. De Liz bedacht zich niet lang en diende een klacht in bij Herault, lieutenant général de Police, bewerende dat de kleinodiën het eigendom zijner gemalin waren. De zangeres moest voor dien hoogen ambte naar verschijnen. Op zijn eisch tot teruggave der juweelen vertoonde zij het door de Liz eigenhandig geschreven stuk en overtuigde den magistraat van haar goed recht om de voorwerpen te behouden. Toen hij langs dezen weg geen recht kon verkrijgen, stelde hij de zaak in handen van den advocaat Francois Granet, rue Neuve EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 204