op te knappen. Nu kwam de middelaar tot de mededeeling datzij een heerschap zoodanig hadden af te rossen, dat hij er zich nooit meer over zou kunnen beklagen, en dat zij een bijtend vocht in het gelaat moesten werpen van eene dame, die het ongeluk had gehad zijn meester reden tot ontevredenheid te geven. De conditiën werden vastgesteld en daarop zeiden de twee soldaten, wanneer het alleen deze kleinigheid is, die ge van ons verlangt, zal uw heer en meester geen reden hebben zich over de uitvoering zijner wenschen te beklagen. Wijs ons de schuldigen aan en wij zullen handelen. Joinville was te vreden over den loop der zaken; in gezelschap der twee soldaten bespiedde hij Francoeur en trof hem op een donkeren avond in de buurt zijner woning aan. Hij wees hun zijn slachtoffer aan, en beval hen korte wetten met hem te maken. De oolijke snuiters, die alleen het doel hadden hun lastgever beet te nemen en zijn beurs te verlichten namen hun taak zoodanig op, dat Francoeur de gelegenheid had te ontsnappen hoewel hij toch eenige angstige oogenblikken daarbij doorleefde. Aan Joinville gaven zij hun spijt te kennen over het mislukken van den aanslag, doch verzekerden hem dat zij het volgende maal de zaak beter zouden aanpakken en hun revanche zouden nemen. Maar in stilte verwittigden zij den Musicien du Roi van het ge vaar dat hem dreigde. Deze ging fluks naar den Lieutenant de Police vertelde hem van het complot, dat tegen hem gesmeed was en spoedig daarop werden Joinville en de beide soldaten in gerekend. Het proces werd aanhangig gemaakt, de instructie ge opend en confrontatien gehouden tusschen de soldaten, den openbaren schrijver, Francoeur en Joinville. Daar de schuld van dezen laatste overtuigend bewezen was, trof hem even als zijn meester, als aanstoker tot den misdaad het vonnis om levend ge hangen te worden op de Place de Grève. De Procureur des Konings kwam in appel van dit vonnis, wijl hij de straf te gering voor den misdaad achtte en bij acte van het Parlement werden Joinville en du Liz veroordeeld om levend geradbraakt te worden op het schavot van de Place de Grève. De knecht onderging zijn straf, de heer ont kwam daaraan door zijne afwezigheid en werd slechts in beeltenis geexecuteerd. Om zijn eigenaardigheid zullen wij een afschrift geven van het door het Hof van het Parlement gewezen vonnis. Portant condamnation a la roue vif pour machination d’exces et EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. 200 I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 210