komen en moesten curatoren benoemd worden voor het beheer van zijn boedel. Het dossier N». 5162 in het Rijksarchief bevat eene groote ver zameling stukken op deze omstandigheden betrekking hebbende en wij zullen daarvan gebruik maken om den finantiëelen toestand te schilderen waarin onze vriend zich bevond. In Nov. en Dec. 1742 werd een staat en inventaris opgemaakt van alle de goederen en effecten, toebehoord hebbend aan Jacob Lopes de Lis anders Francesco de Liz, welke ten zijnen huize zoo wel als elders gevonden werden. Dit geschiedde ingevolge machtiging van den Hove van Holland, die bij acte van 6 November 1742 tot curatoren over dezen insol- venten boedel had aangesteld Benjamin da Costa en Moses Samuel de Pinto. Johannes Sythoff, geadmitteerd bij den Hove van Holland in ’s-Gravenhage trad in deze aangelegenheid als notaris op. 24 December 1742 bevatte de Haagsche Courant de advertentie van den verkoop van het huis van Lopes de Liz. Aan de hand van dezen inventaris kunnen wij een duidelijk beeld krijgen van de bezittingen en van de inrichting der woningen van onzen befaamden vriend. Aan onroerende goederen bezat hij: i°. Een aanzienlijk huis, erf, tuin, stalling en koetshuis aan de zuidzijde van de Nieuwe Voorhout, uitkomende in de Sterlingstraat, belend ten noorden en ten zuiden aan de Heerenstraat, ten oosten ten deele aan dezelfde Heerenstraat en de gronden van de Baronesse douarière van Schagen. Ten westen grensde het aan de Portugeesche Synagoge. De grond waarop deze Synagoge gebouwd was, be hoorde ook aan de Liz, terwijl hij tevens het gebruik van de kelders en zolders had. Het huis en de bijgebouwen waren door hem be woond geweest. Zijn schoonzoon Suasso had hem den 29 Nov. 1742 nog 10.000.hypotheek op dit huis gegeven. Het perceel was reeds den 22 Januari 1743 ten overstaan van de Raden in den Hove van Holland geveild en den 28 Januari finaal verkocht aan Dirk Vereist voor de som van 30.500. De kooper moest boven dit bedrag nog 5000.— betalen voor overname van verschillende versieringen, die het huis bevatte. Zoo waren de kamers van de eerste of benedenverdieping alle behangen met kostbare stoffen. In alle vertrekken bevonden zich 14 EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. 209

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 219