vaste spiegels met gebeeldhouwde encadrementen, geschilderde plafonds en schilderstukken in de penanten en in en voor de schoor steenen en deuren, terwijl de wand van de beneden-voorkamer aan de oostzijde geheel versierd was met nagelvaste schilderstukken in omlijsting. Het tweede huis dat hij bezat was gelegen aan de oostzijde van den Nieuwen Uitleg of Boschsloot, belend ten noorden de Heer Manuel Lopes Suasso, ten zuiden de Weduwe van wijlen den advo caat van Holst, ten oosten en ten westen de Heerestraten. Dit huis was gratis in gebruik afgestaan aan eene vriendin van de Liz, Elisabeth Mattis, weduwe van Johannis Pyper. Kort voor de cata strophe was zij in December 1742 aldaar overleden. Den 25 Juli 1737 had zij voor notaris Johannes Sythoff haar testament gepas seerd en aan haar vriend eenige stukken zilverwerk gelegateerd, wegende 29 oneen, 17 engels (fol. 36 v°. van den inventaris). Een derde huis was gelegen in de Rapenburgerstraat te Amster dam, bij het Rapenburgerplein, tegenover het pakhuys „de Hoepel”. Dit huis kwam uit de nalatenschap van zijn vader Abraham Lopes de Liz, anders Francesco de Liz den oude, aan wien het den 10 September 1687, bij willig decreet was opgedragen. Het was ver huurd aan Moses Rodrigues da Costa voor 550.per jaar en was op 12 Augustus 1742 bezwaard met een schepenkennis van 10.000.— a 40/0. Op 1 April 1743 werd het willig verkocht aan den makelaar Isaak Drago voor zijn meester Manuel Symons voor 3°-500-— Ik ga eenige kleine obligation voorbij, die zich in den boedel bevonden en kom tot de grootere posten. Volgens bericht van Ignazio Testori dato n Januari 1743 en van onzen Consul Jacobus Feitema te Venetië bevonden zich in banco aldaar in de Zecca als elders aan depositos een gezamenlijk bedrag van 44752 ducaten 18 S. Aan acten in de Oost-Indische Compagnie waren aanwezig f 6374 nominaal of ongeveer f 19125 in bankgeld. De beleende acten van deze Compagnie spelen een grooteren rol en voor de curiositeit zullen wij die detailleeren met de vermelding van het nominaal bedrag, aan wien en voor hoeveel zij beleend waren, om een beeld te geven van de toenmalige waarde dier aandeelen. EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. 210 i

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 220