kabinet treffen wij aan een spinet of clavecimbaal, twee muziek lessenaars, een kristallen lustre met twee armen. In het volgend kabinet bevond zich niets noemenswaardig. Dan volgt het eerste vertrek van het concert verlicht door twee kristallen armen aan den schoorsteen en tien aan de muren; er stonden slechts een klavier, acht stoelen en eenige banken en lesse naars. Daarnaast lag het tweede vertrek van het concert, verlicht door slechts vier kristallen lustres en dan volgden het derde en het vierde kabinet, die bijna geheel onttakeld waren. Naar de beschrijving te oordeelen moeten die concertzalen bizonder mooi zijn geweest, in werkelijkheid was dit niet zoo en de relazen van vreemde reizigers, die ik in mijn artikel in Oud- Holland heb aangehaald, waren minst genomen overdreven. In het jaar 1725 werd de Liz door koop eigenaar van het huis, in den loop der tijden liet hij de bovenverdieping van het koetshuis tot concertzalen inrichten. De twee vertrekken, die zich daar bevonden waren laag van verdieping, en om den toestand te verbeteren, kwam hij of zijn architect op het denkbeeld om den vloer van de daarboven gelegene vliering eenvoudig weg te nemen. Het spitse dak vormde een soort dom en om de getimmerten en de pannen aan het oog te ontrekken, werd daartegen een rijkverguld beschot aangebracht. Van al dit moois is echter niets meer te vinden, want vermoedelijk heeft de latere bezitter, deze betimmering weer uitgebroken en te gelde gemaakt, daar het voor hem geen zin had zooveel pracht te behouden in de vertrekken boven zijn koetshuis. Bij oculaire inspectie kan men zich niet tegenstaande veranderingen van recenten datum, nog volkomen rekenschap geven van den vroegeren toestand. Verschillende reizigers, die in de i8e eeuw ons land bezochten, maakten in hunne reisbeschrijvingen melding van het huis en van den bezitter. In „A description of Holland; or, the present state of the United Provinces, wherein is contained a particular account of the Hague, of the manner and Customs of the Dutch their Universities, Arts, Sciences, Men of Letters x London, 1743. 8° vinden wij het volgende omtrent onzen held „A few years ago there was a very grand Scene of Pleasure „opened to the inhabitants of the Hague. The opulent and mag- 220 EPISODEN UIT HET LEVEN VAN FRANCESCO LOPES DE LIZ. I

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 230