238 i zelf op kondschap uitge- hij verhaalt dat met de Lyncker, (in de Bagijne- over den Loosdrechtschen predikant. Die indruk werd trouwens ook door het College van Gecommitteerde Raden gedeeld, dat voor stelde aan de Mol terstond octrooi te verleenen, en dat aan Lyncker eerst te doen, wanneer die zou hebben bewezen ook een echte porceleinfabriek te besturen. Wat waren nu de beweringen van de Mol? Zij kwamen hierop neer, dat Lyncker wit, onbeschilderd maar geglazuurd porcelein uit de Sak sische en uit andere fabrieken liet komen, ook uit de Doorniksche fabriek van paté tendre, dat hij dan door enkele werklieden liet beschilderen en vergulden, waarna het in zacht vuur werd overgebak ken, gemoffeld zooals dat heet. Hij stelde daarop dan zijn merk, de Haagsche ooievaar, en verkocht het voor Haagsch fabrikaat. De Mol was gaan en van volgende woorden„In het magazijn straat) komende ontdekte hij niet alleen, dat het alles buitenlandsch porcellain was, ten teken, dat het in den Haag geschildert was, gemerkt met een Ojevaer in schilderblaeuw, maer ook vond de Mol een onverglaest bort in het magazijn op tafel, ’t welk voor Saxisch of Haegs Saxisch gedebiteert wert, en echter op verre na geen Saxisch maer van slegter alloy, (schoon doorzigtiger) of een zoo- genaemd porcellain a fritte was, en voorzeker te'Doornick gefabri- ceert, en de Mol verwonderde zich dat Lyncker (de jonge nament- lijk) in tegenwoordigheit zelfs van anderen gevraegt zijnde, of dat alles in den Haeg van den gront op gemaekt was, zulks niet alleen met ja beantwoordde, maer zelfs een getal draeyers noemde, die hij daertoe in den Haeg in het werk hadde, wat alles volstrekte onwaerheden waren. De Mol admirerende het schoone Konings- blaeuw (hetwelck niet door Lyncker in den Haeg op het porcellain gelegt wort, maer in de Doornicksche Fabriek in ’t verglaesvuur er al op gebrant wort, en op Fransch porcellain of ander, daer het verglaest zagter is als op het Duitsche zeer wel kan gehouden DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK. I I 5. Bord met Doorniksche blauwe bouquet, onder de glazuur geschilderd. (Gemeente Museum.)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 248