245 het met die het een theeservies voor denzelfden dag nog Nu de fabriek behoorlijk begon te werken en waarlijk in staat was „van den grond op” porcelein te maken, kunnen wij haar en hare verdere lotgevallen een oogenblik op den achtergrond laten en onze aandacht vooral vestigen op het fabrikaat. Hieraan moge tot beter begrip eene korte beschrijving van technisch proces der porcelein-fabricage voorafgaan. Het geheim der porceleinmassa, zoo heet de gemengde grond stof, is hare samenstelling uit twee soorten aarde: een zeer moeielijk en langzaam smeltbare, de kaolien, en een zeer licht en zeer spoedig smeltbare, de veldspaath. Worden deze beide grondstoffen door herhaaldelijk slibben volkomen door elkaar gemengd, dan immers zal men bij groote verhitting eene smelting krijgen der kaolien- x) Zie bijlage 23. om het Saksisch op goedkoope wijze te imiteeren en imitaties concurrentie aan te doen De Haagsche magistraat kocht dadelijk 240, om te gebruiken op het stadsjacht, en werd een strenge instructie voor den schipper gemaakt, opdat hij zou zorgen, dat het kostbare stuk alleen door de heeren van den Magistraat zou worden gebruikt. Het regeeringscollege van de Sociëteit gaf Lyncker vrijdom van verschillende accijnsen, en de stad zelf voegde daar den vrijdom van bieraccijns aan toe. Zoo kon in Februari 1779 Lyncker met een volledige fabriek beginnen te werken. Hij ondervond daarbij dadelijk steun van de afdeeling den Haag van de sedert eenige jaren bestaanden Economischen Tak der Hol- landsche Mij. van Wetenschappen lj, die andere afdeelingen opwekte, om deel te nemen in de loterij der fabriek, zooals zij zelf al reeds gedaan had. De loterij namelijk was het gewone, ook in het buitenland ge regeld toegepaste middel om spoedig een groote hoeveelheid porcelein aan den man te brengen en aan contant geld te komen. Lyncker hield er waarschijnlijk elk jaar minstens ééne. IV. HET FABRIKAAT. DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 255