r 258 x) In het bezit van Jhr. O. Repelaer van Driel in den Haag zijn twee dergelijke kopjes, op één ervan is een mansportret in silhouet op den bodem aangebracht. De erbij behoorende schotel heeft in bloemslingers een groote R. Daar het familiestukken zijn beteekent dit Repelaer en wordt de bestelling ervan aannemelijk. Zie afb. 28. 2) Gemeente-Museum. geleverd en waarvan zich een exemplaar in het Gemeente-museum bevindt, vermeldde ik reeds; eenigszins anders bewerkt, ook wat grover, zijn kopjes waarin in medaillons Romeinsche koppen en profiel geschilderd zijn; zij zijn in het Gemeente-mu seum in het museum Willet Holthuijsen is een dergelijke, maar fraaiere kop met een portret van den dichter Gellert. Ook op vazen, zich in den kunst handel bevindende, komen die Romeinsche koppen voor. Tot nog toe spraken wij niet over een zeer vaak voorkomend onderdeel der beschildering, omdat dit een afzonderlijke be spreking vereischt. Ik bedoel het fraaie, diepe, donkere konings blauw, dat ik bij de bespreking van de groote vaas in het Museum reeds vermeldde, en dat ook op de mooiste serviezen voorkomt. Merkwaardig is in dit opzicht een geheel blauw kopje met drie uitge spaarde medaillons, waarin goede landschappen geteekend zijn 3). Bij de afzonderlijke bespreking van deze kleurtoepassing, moet echter de vraag onder de oogen gezien worden, of deze kleur in den Haag is opgeschilderd, of dat zij elders te Doornik namelijk reeds zou zijn aangebracht, zooals de Mol in een zijner memories, naar wij reeds aanhaalden, beweerde. Tegen deze bewering zal weinig in te brengen zijn, vooral als Ml DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK. 15- I I Sauskommen met Chineêsch décor. (Gemeente Museum.)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 268