bij deze laatste ook een groot fortuin afkomstig achten van de zijde van haar man, die een zoon was van den schat rijken Constantijn Sohier, zij besluit toch waardig dit lijstje van magnaten, wier machtige positie in den Haag van die dagen, zoo gezien, zeer begrijpelijk is. Evenals bij het cohier van 1627 is door mij getracht ook nu om de dikwijls tamelijk onvolledige opgaven door toevoeging van voor namen en zoo mogelijk ook van beroepen aan te vullen, teneinde het nut, dat een dergelijke groote lijst van Hagenaars moet hebben nog grooter te maken. Als historisch materiaal heeft het zoodoende in meer dan een opzicht waarde, al moet men er op bedacht zijn, dat alles wat tusschen staat door mij aan de origineele bron is toegevoegd, zij het ook slechts na dikwijls zeer omvangrijk onder zoek en wanneer twijfel mij niet goed mogelijk scheen. Het kan de bedoeling dezer inleiding natuurlijk niet zijn om méér te doen dan de algemeene beteekenis der publicatie in groote lijnen aan te geven. Ik besluit haar dus met den raad het cohier zelve ter hand te nemen, dat als bijlage volgt. ziet men in dat van Maarten Tromp’s weduwe met 187.000 en in dat van haar zoon Cornelis met f 100.000. Van alle is in 1674 bij de reeds genoemde familie Pauw het meeste vermogen bijeengebracht. Wij vinden over hen de volgende opgaven Dirck Pauw, heer van Rijnenburg ook van Carnisse, wegens zijn huwelijk met Elisabeth Cats, de weduwe van Cornelis Musch, bezat met zijn vrouw en haar kinderen, benevens die uit zijn eerste huwelijk meer dan een millioen,1.113.400. Reinier Pauw, Heer van ter Horst. Johan Pauw, Heer van Hoogersmilde c. s. Gerard Pauw, Heer van Heemstede Adriaan Pauw, Heer van Bennebroek. Isaac Pauw, Heer van Achttienhoven met zijn moeder en dochter Maerten Pauw, (uit de Delftsche tak) Anna Christina Pauw, weduwe van N. Sohier de Vermandois Al kunnen wij nu HAAGSCHE COHIEREN II, (1674). l6 380.000. 107.000. 440.000. 249.000. 212.000. 164.OOO. 67O.OOO.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 26