263 Oorspronkelijk was het een geschenk, dat haar voorvader J. J. van Twist, die zich evenals zijn broeder Mr. Abraham van Twist zeer voor de porceleinfabriek interesseerde, had ontvangen van stad- houder Willem V, in wiens dienst hij was. De familie-overlevering wil, dat princes Willemijntje de beschildering zou hebben gemaakt. Men kan aan dergelijke overleveringen niet veel waarde hechten, maar dat de decoratie van het servies in enkele opzichten iets afwijkends vertoont, is onmiskenbaar1). De afbeelding, die ik door de welwillendheid der bezitster hier geven kan, ontslaat mij van de beschrijving, de vormen van den trekpot, het öor vooral, en van de andere voorwerpen zijn bepaald ongewoon, bovendien zijn er op het groote blad medailles „en relief’, terwijl de kopjes bij voorbeeld in een zeer-weinig-verheven relief luchtige guirlande- versieringen hebben, zooals de Saksische serviezen ze zeer vaak, maar de Haagsche ze overigens nooit vertoonen. De beschildering van den grooten onderschotel is bijzonder fraai en uitvoerig, (afb. 19.) Een ander eigen model is dat van de kom en kan met de groote vogels in het Gemeente Museum. In de kom zijn „en relief” groote slingers. De kan heeft een oor van bijzonderen vorm 2). Onder Ik denk daarbij aan de figuurtjes op de relief-medaillons geschilderd. 2) Een dergelijke kan, maar met een ander oor, is in het Museum te Sèvres, en afgebeeld bij Havard, La Céramique Hollandaise I pl. XX. DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK. van paté tendre. (Gemeente Museum.) 20. Groote kom

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 273