264 Nijevelt, zie afb. 27, 22, 14. de kleuren is hetzelfde geel dat ook aan de ooren van de stukken van het juist besproken servies voorkomt. (Afb. 4.) Elegante vormen zijn ook die van Alle onder de glazuur gemerkt; zie afb. 34 van gelijksoortige. 2) Drie gelijke zijn in het bezit van baron Schimmelpenninck op Duivenvoorde. Zie afb. 21. 3) Bij Baron van Zuylen van 4) In het Gemeente-museum. de diepe kommen in het Museum en van de erbij behoorende schenkkan netjes al is het Sak sische voorbeeld ervan te vinden en van de stukken behoorende tot het serviesje met het mo nogram M. T. De onder schotel is boven de glazuur gemerkt, maar zij heeft de ingestempelde I. Curieus zijn kandelaars in den vorm van een blad, waaruit dan in het midden de kaars houder oprijst. In het Museum is er een 2); nog curieuser is, ook aldaar, een kandelaar met nagebootste kaars, stukje lak, stempel en schaartje, dat zeker een eigen product der fabriek is. (Afb. 38.) Ook onder de minder afwijkende vormen vinden wij nog geheel- Haagsche voorwerpen. Er zijn kopjes en schoteltjes, welke onder de glazuur gemerkt zijn, of een der beide vormers-merken (I en L) vertoonen, welke wij op de in onze fabriek gevormde voorwerpen meestal vinden. Ook een bloempot3), enkele kwispedoors 3), suiker doosjes 3), een met chineesch motief versierd botervlootje 4) en ten slotte ook enkele der zeer eenvoudige koffiekannen 3) 4). Merk waardig is daarbij de vergelijking van de kleine bloempjes bij het oor, volgens ds. de Mol wijzende op Ansbach. Bij de geheel-Haagsche kannen zijn die bloempjes anders; bovendien zijn die kannen hoe wel even groot, véél zwaarder dan de Duitsch-Haagsche. Tenslotte wijs ik nog op een ragout-terrine met paarsch decor 3), en een derge lijke met ramskoppen en als geheel wit een merkwaardig stukje 4), die beide onder de glazuur gemerkt zijn. DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK. 21. Kandelaar. (Gemeente Museum.)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 274