274 tweede des bisschops was de jonge met de Belgische barones gehuwd, in de Duitsche Het verhaal staat uitvoerig in een zeldzaam boekje: „Memoire du Sieur Jacques Heyendal, bourgeois de la ville impériale d’Aix la Chapelle, (Edit.) En Europa, Dans un petit coin oü on voit et oü on sait tout, 1788,” waarvan een afschrift in de bibliotheek van het R. Archief in Limburg mij welwillend ten gebruike werd afgestaan. 2) Zie bijlagen 38, 40 en 42; Volgens bijlage 37 was Heyendal nog een oude debiteur van A. Lyncker voor ƒ3000; dat geld is hem misschien ook nog kwijtgescholden. tegen haar voogden en wien zij daarop evenzeer een deel van het terug te krijgen kapitaal had toegezegd. Heyendal had daarvoor heel veel moeite gedaan en verschillende getuigen en gegevens bijeengebracht, onder andere het doop bewijs van de erfgename der Beusdale’s, en zoo wij zijn eigen verhaal mogen ge- looven, waartegen in hoofdzaken wel geen bezwaar zal zijn, dan had hij daardoor ge ducht te lijden gehad van de wraak der beide machtige voogden, de graven van Hoensbroek en van Geloes, van wie de eerste toen reeds den vorstelijken Luikschen bisschopszetel bezet had, en van wie de rechterhand was in alle wereldlijke aange legenheden. Men had Heyendal opgelicht en gevangen gezet, zonder hem te verhooren of gelegenheid te geven zich te verdedigen 1). Het spreekt vanzelf, dat de arme kerel, die door een en ander vrijwel geruïneerd was, weinig vriendelijk keek, toen hij den jongen Lyncker niet slechts met de lieve Carolina zelve, maar ook met het haar nog te wachten staande vermogen zag strijken gaanHet gevolg zou een proces zijn geweest, als de Lynckers het niet op een schamel accoordje hadden trachten te gooien en hem hadden weten te honoreeren met een obligatie van ƒ:1800 2). De „Lynckers”, want nadat reeds op 7 November 1780 Carolina Colijn de Beusdael haar kloostergelofte notarieel had herroepen, kort na den dood van den ouden Lyncker DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK. 27. Kwispedoor, onder glazuur gemerkt. (Coll. v. Z. v. N.) 28. Kopje met silhouet. (Gem. Mus.)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 284