Maria Anna 1 \A Belgisch geslacht in het huwelijk getreden met den zoon van een een- voudigen porceleinbakker. Kon dat wel? Zeker zou de mésalliance haar rechtszaak niet bevorderen, en al gauw zien wij Jan Frantz Lyncker, om daarin tegemoet te komen, deftiger allures aannemen. Bij zijn huwelijk-zelf was dat al be gonnen: had hij in 1773 bij zijn burger-worden als zijn geboorteland Saksen opgegeven, bij dat huwelijk verklaarde hij in Weenen geboren te zijn. Was dat misschien om zich den schijn te geven van te behooren tot de adellijke familie von Lyncker, waartoe de in 1726 te Weenen ge storven Reichsfreiherr Nicolaus Christoph von Lyncker behoorde, i) De schijn was niet zoo moeilijk aan te nemen omdat tot deze familie inderdaad ook een Johann Franz behoorde, die den 6 Febr. 1753 geboren was 2). Deze Johann Franz von Lyncker wasophetoogenblik van ons verhaal Kurtrierischer Kammerherr und Legationsrath. Dit bracht blijkbaar onzen burgerlijken Johann Frantz op een denk beeld en in het voorjaar van 1782, toen hij met zijn jonge vrouw voor hun rechtszaak naar Weenen reisde en in het Hessische kwam, waar tevens porceleinzaken te doen waren (in Ansbach namelijk) kocht hij daar 3) in het kleine stadje Zwingenberg dicht bij Bensheim een vrijheerlijk landgoed. In het bezit daarvan richtte hij aan den Landgraaf van Hessen het verzoek hem tot Geheimer Legationsrath te benoemen. In de gunstige beschikking die de Landgraaf daarop nam 4) zien wij, dat Johann Frantz zijn stamboom al gereed had en -1) Zie over de familie von Lyncker en v. L. von Lützenwiek, be halve de Alg. Deutsche Biographic ook Kneschke’s Neues Allgem. Deutsches Adels Lexikon. Behalve de vrijheerlijke, was er ook een grafelijke tak der familie. 2) Zoon van Freiherr Philipp Wilhelm Albrecht en Benigna von Reischach. 3) Den 18 Mei 1782 voor 20.000 gulden volgens welwillende mede- deeling Dr. Walter Möller te Zwingenberg. ‘*j Zie bijlage 39, die wij danken aan de welwillende mededeeling van den Director van het GroszHerz. Haus- und Staatsarchiv. te Darmstadt. 281 DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK. 33. Spoelkom met licht violette bloemen, gemerkt onder de glazuur. (Coll. v. Z. v. N.)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 291