299 DE HAAGSCHE PORCELEINFABR1EK. i I De Bijlagen 1216 vindt men in de Minuut Notulen van Gecommitteerde Raden op het Alg. Rijks Archief. Holland nr. 3204. 12.1) 1778. Januari 16. Rekest van A. Lyncker, aan de Ed. Mog. Heeren Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en Westvriesland. Den ondergeteekende Antony Lynker, geboren in Hessen Darmstad, zijnde van de Lutersche Religie, thans Burger, en inwoonder alhier in den Hage; onbewust van de middelen, en positiven, van het aen haar Edele Groot Mogende gepresenteert Requeste om Octrooij, (van J. de Mol in de Oude Loosdrecht,) dan welke Requeste aenlijdinge heeft gegeven, dat den ondergeteekende gonstig is gehoord en gegunt geworden, deeze Memorie aen UEd. Mogende over te geven, Is derhalven in de ^onmogelijkheid, gemelde middelen en positiven te konnen refuteeren; dog zal de vrijheid gebruyken, eenvoudig, en niet min eerbiedig, UEd. Mogende te detailleeren, zijne tot hier toe gepleegde handelingen in het maken van Porceleyn en zijn voorneemens, hoe verder deswegen te handelen. Den ondergetekende zedert 25 jaren op het fabriceeren van Postelijn zich in de Keursaxische Porcelijn Fabrycq hebbende toegelegt, en mitsdien alle de dassen daervan nauwkeurig hebbende geinvestigeert off nagespeurt, als daar zijn het sorteeren van aerdens, en hetgeene verder ter vermengingen, en het zamenbrengen van de stoffe, off arcanum behoord, het formeeren der modellen, het maken der nodige draay- stukken; het droogen, bakken, herbakken, verglazen en schilderen, mits gaders het composeeren, en melleeren der verven en couleuren respective, doorgelopen, en bearbeid hebbende en sigh onberoemd gesproken bequaem oordeelende, ommesonder onderwijs van knegts, off anderen, op fundament van de hem geleerde gronden, en geacquireerde kundigheden, tefabriceeren, te bakken, te herbakken, te schilderen en te verglasen een Porcelijn, Soo niet beter dan het Keursaxische, ten minste dat daeraen evenaard, en voor veel ja selfs een derde minder prijs gekogt en geleverd kan worden; Is uytgelokt door de gunstige berigten, en beproefde ondervindingen hoe, thans meer dan zelfs voor heen, hier te Landen, en wel bijzonder onder het gebied van haer Edele Groot Mogende, de Konsten geeerd, ende de Trafiquen en Fabriquen gekoestert, en met alle voorzorge in geroepen, bewaerd, en selfs met voorrechten, en Privilegiën zijn begunstigt geworden. In zijnen ijver aengemoedigt om sig onder die geenen welke haer Edele Groot Mogende protexien zijn verleend, en daer van profi- teeren, herwaerts te begeven, in die billijke hoop, dat wanneer zijne werken bekend geworden waeren, hij van Hoogstdezelve met gelijke gonste zoude worden gebeneficeert. Het begin van zijne oogmerk Ed. Mogende Heeren is geweest zijne porcelijnen te debiteeren, en een Fabricq, daervan alhier te Landen, en wel binnen deze Provintie, onder de evengemelde hoop, op te rech ten, en te etabliceeren, en geen wit Porcelijn, buyten deze Provintei

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 309