3°9 DE HAAGSCHE PORCELEINFABRIEK. dat de tweede suppl. zig sedert verscheiden jaren heeft bezig ge houden met het beschilderen van witte reeds verglaasde en gebakken porceleinen, welke gezegd worden herwaarts uit Duitsland gezonden te worden, dog waarvan een groot gedeelte zodanig naar het Doornikse porcelein zoo in de form als aarde en verglaasd gelijkt, dat het eene van het andere nauwelijks kan worden onderscheiden. dat deeze witte porceleinen in de fabricq van den tweeden suppl1. op de allerfraaiste wijze zijn en nog worden beschilderd en verguld, mitsgaders dat dezelve naderhand mede in dezelve worden herbakken, opgemaakt en gedebiteerd en dat daarin tans een aanzienlijke kwantiteit van zodanig porcelein gevonden word, waarvan de witheid, smaak en frayheid zoo ten aanzien van het schilderwerk als de leevendigheid der couleuren van een ieder moet worden bewonderd en zeekerlijk in verscheiden opzigten bij het Saxysche, Berlijnse of Brunswijkse zouden kunnen vergeleken worden. Dat tot het voorsz. beschilderen en herbakken verschelde persoonen worden geemployeerd en dat zig zelfs onder de schilders 5 of 6 per soonen alhier in den Hage gebooren bevinden welke zeer wel reüs- seeren en vrij rijkelijk worden gesalarieerd, zonder dat het aan Gecomm. Raaden gebleeken is, dat voor het presenteeren van des eersten supplts. request iets anders als het voorss. beschilderen en herbakken in de de voorsz. fabricq is verrigt veel min dat daar in (uitgenomen mogelijk eenige kleine stukjes tot liefhebberij die geen naam verdienen) ooit eenig porcelein uit een eerste materie of masse hier te lande gevonden of samengesteld is vervaardigd, gebakken of verglaasd, dog dat hij 2e suppl1. bij gelegenheid van het verzoek van den eerste supplh onder houden zijnde en eerst intentie hebbende getoond om met het voorsz. beschilderen en herbakken van wit porcelein alleen te contiuueeren en vervolgens met den eersten suppP. omtrent het verzoeken van octroy teeken, alleen met uitsluiting van alle anderen te mogen fabriceeren, bakken, herbakken, verglaazen en beschilderen, mitsgaders te verkoopen, enz., voor den tijd van 15 jaren, mitsgaders aan hem te accordeeren vrijdom van ’s lands importen op het middel van de turf, kooien, brand hout en wat meer is, enz. en eindelijk hem supp1. te permitteeren onder gelijke voorrechten zijne witte porceleinen te beschilderen, vervaardigen, verkoopen en de- biteeren of verzenden, moeten vooraf remarqueeren dat de fabricquen van beide suppl1. zijn fabricquen van fijn porcelain, geheel verschillend van verglaasd aardewerk, gelijk hier te lande tot hiertoe alleen is ver vaardigd geworden en dus geen praejuditie kunnen toebrengen aan de plateelbakkerijen binnen de stad Delft geëtablisseerd of eenige andere van die natuur welken elders binnen deeze provintie mogten worden gevonden. En hebben de Gecomm. Raaden voorts bij een attent examen en onderzoek van de gesteldheid en toestand van ieder der fabricquen van de twee supplten. bevonden enz. enz.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 319