Toch was, hoewel zij de luchtvaart tot een voldongen feit maakten, ook hun idéé niet oorspronkelijk. Reeds in de 17de eeuw had de Jezuïet Francisco Terzi Lana, een physicus van naam (16311687) en als professor verbonden aan de Hoogeschool te Ferrara en later te Brescia, daartoe een viertal luchtledige koperen bollen gebezigd, terwijl de Portugees Barthélemy Laurenpo de Gusmao in ’t begin der 18de eeuw een ballon construeerde, waar van, naar men wil, de opstijging door de inquisitie werd belet. Aan de gebroeders Montgolfier komt de eer toe, het vraagstuk der luchtvaart practisch te hebben opgelost. Van hen althans hebben we zekere berichten, dat de proeven slaagden, wat van de voor- gaanden niet gezegd kan worden. Den 5en Juni 1783 vertoonden ze in hun geboorteplaats voor het publiek de eerste opstijging van een ballon met ongeveer 400 K.G. ballast, die uitmuntend van stapel liep. Aangemoedigd door ’t succes herhaalden ze hun vertooningen te Parijs, den ipden Sept, zelfs voor ’t Hof te Versailles, waar Lod. XVI en zijn gemalin zich verrukt betoonden en weldra was hun roem dermate gevestigd, dat béide broeders als lid van de Académie werden opgenomen. De eene verbetering volgde de andere. Verwarmde lucht werd als vulling spoedig door het veel lichtere, doch uiterst gevaarlijke waterstofgas vervangen en zoo ontwikkelde de luchtvaart zich tot die hoogte, dat ze een nieuwe phase scheen ingetreden. Vol geest drift besloot Pilatre de Rozier in persoon met den ballon op te stijgen en den 2ien Nov. 1783 ondernam hij met den markies D’Arlande in een ballon van 23 M. hoog en 15 M. middellijn het waagstuk, nadat hij te voren in een captieve ballon een proef ge nomen had. Natuurlijk waren de geruchten van de groote gebeurtenissen, die in Frankrijk plaats vonden, weldra tot den Haag doorgedrongen, en dit had den „natuur- en werktuigkundige” Diller, in de Groote Bagijnestraat, naast „de Drie Pistolen”, opgewekt, zelf pogingen aan te wenden, om ook den Haag van dezelfde vertooningen te doen genieten. „Verscheide liefhebbers”, zoo heet het in de ’s-Gra- venhaagsche Ct. van den sóen Nov. 1783, hadden Diller aange zocht, om, naar 't voorbeeld der Montgolfiers, een ballon van 30 voet middellijn te vervaardigen. Er werd te dien einde een inschrijving ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG. 339

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 349