De lezer houde ons dit anachronisme ten goede: het Napoleon tische régime had ons den Meter nog niet gebracht. Onze berichtgever spreekt dan ook van „200 voeten”. geopend a 6.voor de helft direct te storten, de rest te betalen, wanneer de eerste proef zou gehouden worden (naar Diller ver wachtte in Dec. 1783), waartoe bereids de tuin van ’t Oude Hof in ’t Noordeinde, dat toen steeds onbewoond was, daar de Stad houderlijke familie öf op ’t Binnenhof óf op ’t Huis ten Bosch vertoefde, beschikbaar was gesteld. De inschrijving werd, dank zij ook de belangstelling van den Stad houder, volteekend en Diller trok aan den arbeid. Weldra was de ballon gereed en den lien Dec. werd het gevaarte in den Prinsessetuin op gesteld. Het geheel was zeshoekig van vorm met een conische af dekking en had in alle deelen het uiterlijk van een Griekschen koepel. Drie kanonschoten kondigden plechtig het oogenblik van vulling aan en eenigen tijd later dreunden weer twee schoten, ten teeken, dat de ballon zou worden losgelaten. Het publiek rekte de halzen. Langzaam en statig steeg Dillers kunststuk tot een hoogte van ongeveer 60 Meter 1), werd daarna door een zachten, zuidoostenwind voortge dreven, maakte vervolgens plotseling een buiteling en kwam op enkele minuten afstands in de moerassige landerijen aan gene zijde van het Veenlaantje thans Toussaintkade in den modder terecht. Slechts drie minuten had de tocht geduurd en voor velen was de onderneming een ware teleurstelling geweest. Maar Diller liet zich niet ontmoedigen en terstond zette hij zich aan den arbeid, om te trachten, met een anderen ballon betere resultaten te bereiken. Het was een geheel nieuw, maar veel kleiner systeem, dat Diller toen vervaardigde. Het voorwerpje, dat slechts de grootte had van een „een gewone trom” met een omtrek van niet meer dan vier voet, was niet van papier, taf of linnen vervaardigd, doch bestond uit „een compositie van Darmen van Dieren”. De vervaardiger ging er, naar ’t schijnt, nog al prat op, dat hij een geheel andere wijze van vullen gebruikte dan Montgolfier of Charles en Robert. Waarin evenwel dat verschil bestond, blijkt niet. Zijn vulling toch werd „getrokken uit zinc”, moet dus waterstofgas geweest zijn, dat echter den 27en Aug. 1783 door Prof. Charles op ’t Champ de Mars te Parijs bij zijn ballonproef reeds gebezigd was, terwijl de ballon, waar- 340 ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 350