Weldra zou een zoo interessante proef den aanwezigen op weten het niet. Hij maakt echter den indruk van een chevalier d’industrie, die van bedenkelijke reclame geenszins afkeerig was. Den i8en Dec. 1783, om één uur des namiddags, werd het ballonnetje opgelaten op het voorplein van het tegenwoordige paleis in ’t Noordeinde En nu viel er voor Diller iets meer succes te boeken. Het helderglanzende voorwerpje, niet meer dan een ons zwaar, steeg pijlsnel omhoog, toen de zijden draad, waaraan het bevestigd was, door H. K. H. de Prinses werd doorgeknipt. was ’t nog slechts als een punt te zien en enkele oogen- blikken daarna was ’t geheel uit ’t oog verdwenen. Een week later zou de proef met den grooten ballon volgen. Het is ons niet gelukt, te ontdekken, of en hoe ’t geschiedde. De Haagsche Ct. zwijgt er van en dit doet ons vermoeden, dat de ver- tooning is uitgesteld, wat, het jaargetijde in aanmerking genomen, ook alleszins aanneembaar is. Bovendien, in de laatste dagen van April 1784 zien we Diller weder aan den arbeid. Op Woensdag den 28en had hij de proef genomen, of de vulling naar wensch zou slagen en Diller had reden gehad, tevreden te zijn, want vijftig werklieden hadden slechts met moeite het gevaarte kunnen tegen houden. Geen wonder, dat den Haag met spanning den dag zag komen, dat de ballon zou worden losgelaten. Op Woensdag den 5en Mei, zoo werd er bekend gemaakt, tusschen 12 uur en half één, zou de groote gebeurtenis plaats hebben, die reeds zoo lang wegens het ongunstige weder was verschoven. Het plan wekte sensatie, want de zorgvuldige vullingsproeven hadden daarop reeds gewezen de vervaardiger had het voornemen opgevat, met nog een passagier den tocht mee te maken. Plet was een reusachtige ballon, die den Hagenaars vertoond zou worden, 96 voet hoog en 55 voet middellijn. Plet geheel geleek wel een „gefortificeerd kasteel op een steenrots”, was van een galerij voorzien en zelfs met een kanon bewapend, De vulling zou op de oude wijze a la Montgolfier met verwarmde lucht geschieden, waartoe een stroovuur aan de onderzijde was aangebracht. Een proefballon, met „ontvlambare lucht” gevuld, zou men vooraf op laten, teneinde de windrichting in de hoogere luchtlagen te kunnen nagaan. Natuurlijk 342 ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 352