den ballon ver- zóó gevaarlijke Ook toen behoorde de Bagijnestraat reeds tot de minder gunstig bekende straten. Toch gaat het niet op, de buurten van toen met die van nu gelijkwaardig te achten. Zoo vond ik bijv, in 1783 in deze straat gevestigd Nots. van der Ven, terwijl terzelfder tijd in de Bier- straat het kantoor van Nots. G. Mijné bleek te bestaan. belangrijke financifiele offers te staan komen. De entree was dan ook bepaald op twee dukaten 10.50) voor de „onder scheidene proefondervindingen” en, al waren nog bij lange na niet alle kaarten uitverkocht, toch kon Diller reeds op dit succes wijzen, dat hij de onaanzienlijke Bagijnestraat metterwoon verlaten en zich in de ie Wagenstraat (het 7e huis aan de linkerzijde nabij de Spuistraat) gevestigd had. Hoewel op den daartoe vastgestelden dag het weer niet be paald slecht was te noemen, woei er toch een zeer hinderlijke, vrij sterke noordenwind. Nauwelijks begon de ballon dan ook eenigszins te zwellen, of de wind rukte den top van het gevaarte van de touwen naar beneden en deed dat gedeelte juist op den vuurrooster terechtkomen. Toch bleek de schade zóó gering, dat de vulling kon werden voortgezet. Nieuwe touwen werden aan den top bevestigd, maar juist op het oogenblik, dat men nu den ballon voldoende gezwollen achtte, om met succes de opstijging te beproeven, werd hij door een hevige windvlaag met zooveel kracht tegen een der masten, waartusschen hij werd vastgehouden, aangesmeten, dat deze omver sloeg en in zijn val den ballon meesleurde, die nu met kracht tegen den grond werd gesmakt, waardoor de galerij, waarop reeds de beide luchtreizigers hadden plaats genomen, ernstig werd beschadigd. Een der werklieden, die in den top van den mast was geklommen, om een touw door te snijden, waarmee men ’t lastig schommelen van hinderde, maakte op dat kritieke oogenblik een buiteling, dat hij ernstig gewond moest worden weggedragen. Het was duidelijk, dat onder dergelijke omstandigheden van een luchtreis niets komen kon. Het weer was een onoverkomelijk be letsel gebleken en de ballon had zooveel averij bekomen, dat hij deugdelijk herstel behoefde. Teleurgesteld gingen vervaardiger en belangstellenden heen, de eerste met het stellig voornemen, de proef voort te zetten, on danks de herhaalde tegenslagen, de laatsten mokkend, dat hun ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG. 343

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 353