Johan Melchior Dentzel en Pierre Esaye Duyvené, voor eigen uit spanning een ballon vervaardigd, die den 2isten April op’t weiland achter de herberg de Berebijt aan den Amstel werd opgelaten en vier dagen daarna te Muiden landde. Ook op het buitengoed „Rotsoord” van den Heer Keer te Utrecht had omstreeks dien tijd een dergelijke vertooning plaats gehad. En ook hier was de ballon niet bol, doch had den toenmaals zeer gebruikelijken conischen vorm en bereikte, bij een middellijn van 6 voet en 7 duim, een hoogte van 14 voet. Het geheel was van papier, riet en ijzerdraad vervaardigd en had, ondanks zijn ballast, be staande uit een comfoor en een lamp met niet minder dan 24 pitten, een gewicht van slechts twee pond en 28 lood. Toch moest men zich ook daar met een poover resultaat tevreden stellen. Nadat de lucht in den ballon door brandend stroo voldoende op temperatuur was gebracht en de opstijging zou kunnen geschieden, bleek het, dat het komfoor defect was, waardoor men zich genoodzaakt zag, het ballonnetje zonder dat toestel op te laten. Doch toen ’t ter hoogte van den top van den Dom gestegen was, daalde ’t weer statig neer. De vreugde was kort geweest, al liet ’t gebeurde niet na, op de aanwezigen indruk te maken. Inmiddels hadden zich in Frankrijk en elders reeds enkelen ge waagd aan een persoonlijke opstijging. Van de onderneming van Pilatre de Rozier in Nov. 1783 maakten we reeds melding en dit had het sein voor anderen gegeven, om een dergelijk waagstuk te ondernemen. Helaas, niet zonder slechten afloop voor de betrokkenen. Spraken we reeds van het ongeval, dat den 5clen Junj te Aranjuez plaats had, een jaar later wist de Haagsche Courant aan zijn lezers mee te deelen, dat Pilatre de Rozier en zijn metgezel Romain den igden Juni, na eenige welgelukte proeven ook in Engeland gedaan te hebben, bij een opstijging te Boulogne sur Mer den dood hadden gevonden en onherkenbaar verminkt waren weggedragen. In denzelfden tijd, toen de zooeven genoemde beroemde lucht schippers in Engeland hun tournee hielden, was ook de in die dagen reeds zeer bekende Franschman Blanchard daarheen over gestoken. Den 3den Juni 1785 steeg hij met een reusachtigen ballon te Londen op, om een half uur later te Woolwich neer te komen. Tevens nam hij er een proef met een reeds in 1777 door hem ge construeerde en sedert aanmerkelijk verbeterde parachute van 20 I 346 ACHTTIEN DE-EEUWSCHE LUCHT VA ARTPROEVEN IN DEN HAAG.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 356