voet diameter, terwijl men wist te vertellen, dat Blanchard op middelen zon, om den ballon bestuurbaar te maken. Al deze berichten omtrent den koenen luchtreiziger, die met zoo veel ophef door Den Haag gingen, deden natuurlijk het verlangen ontstaan, ook in ’s Prinsen residentie de prestaties van Blanchard te kunnen zien. Den 24sten JUni iyÖ5 was deze daartoe uit Londen overgekomen, had van Dover naar Calais den tocht over het Kanaal per ballon ondernomen, in omgekeerde richting dus, als Pilatre de Rozier die enkele dagen te voren had zullen doen, en bevond zich weldra in Den Haag, om zijn 12de luchtreis te vertoonen. Gedurende een 14-tal dagen, van den 27ste!! Juni tot den roden Juli, was de inschrijving voor entréebiljetten a 1 dukaat 5.25) op den Nieuwen Doelen (thans Gemeente-Museum) opengesteld, terwijl de beide ballons, ook die, waarmee Blanchard den overtocht over het Kanaal gewaagd had, daar voor belangstellenden a 1.waren te zien. Kort daarop was de datum van opstijging definitief bekend ge worden. Op Zaterdag den pden Juli zou deze, behoudens goed weer en wind uit zee, in den tuin van ’t Oude Hof plaats hebben, wanneer althans de inschrijving voldoende bleek te zijn. En zeker was dat in ruime mate het geval: de noodige belangstelling was althans gewekt en een opstijging had in ons land nog nimmer plaats gehad. De beide meegebrachte ballons had Blanchard op de Groote Zaal van ’t Oude Hof zoo spoedig mogelijk gemonteerd en gedeeltelijk gevuld opgesteld, terwijl onder een reusachtigen toeloop van be langstellenden in den avond van Woensdag den 6den Juli in ’t Malie veld de parachute voor ’t Prinselijk gezin ontrold en verklaard werd. Men kon dus spoedig een nieuwe opstijging verwachten. Maar Den Haag was aan teleurstellingen op dit gebied gewoon geraakt en ook nu zou ’t niet weder zoo vlot van stapel loopen. In den morgen van den pden Juli had men den grooten ballon (met den kleinen had Blanchard den tocht over ’t Kanaal gedaan) uit de zaal naar den tuin overgebracht, het net daarover uitgespreid, zoa dat de vulling kon beginnen. h Deze mededeeling schijnt op ’t eerste gezicht eenigszins onwaar schijnlijk. Die ballon toch was door het stedelijk bestuur te Calais als curiositeit aangekocht om te worden tentoongesteld. Mogelijk echter heeft de levering eenigen tijd later plaats gehad. ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG. 347

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 357