Tegen den middag werd een aanvang gemaakt met het plaatsen der 24 okshoofden, die daarop met zink en zwavelzuur werden ge vuld en door buizen met den ballon in gemeenschap werden ge bracht, om de toetreding der gevormde waterstof mogelijk te maken. Twee uur later waren alle vaten in werking. Het gas ontwikkelde zich uitmuntend, maar de afvoerbuizen bleken lek en de vulling, die anders in slechts weinig minuten was geschied, vorderde nu uren, vooral ook, daar de ballon zelf niet volkomen dicht bleek. Inmiddels stroomden de toeschouwers door de poort in de Molenstraat (tegenover de Molstraat) naar binnen. Maar spoedig maakte teleurstelling zich van de aanwezigen meester, toen men zag, hoe slecht de vulling vorderde. En zelfs geloofde men, weder om onverrichterzake te moeten heengaan, daar tegen zeven uur ’s avonds de ballon nog slechts voor twee derde gevuld was. Drie personen, dat wist men, zouden den tocht ondernemeneen tweetal buitenlandsche officieren in Hollandschen dienst, waarvan het leger hier destijds en vooral vroeger wemelde n.l. De Breuilpont en Honinckthun, zouden Blanchard vergezellen. Nu echter zou daarvan geen sprake zijn en Blanchard besloot dus, met den gedeeltelijk gevulden ballon den tocht te wagen en slechts één der heeren het genoegen van de luchtreis te gunnen, met achterlating evenwel van allen ballast, zelfs van instrumenten en kaarten. Maar geen der heeren wenschte den voorrang aan den ander af te staan en er ontstond een hoogloopend geschil, zoodat niet alleen de Fransche gezant, maar ook de Prins zich genoodzaakt achtte, bemiddelend op te treden. Het slot van de historie was, dat De Breuilpont, kapitein der dragonders, die reeds met de beide anderen in het schuitje had plaatsgenomen, weer moest uitstappen. Te halfacht werd het sein tot loslaten gegeven en nauw was daaraan voldaan, of het afhangende net slingerde zich om den schoorsteen van een der belendende huizen aan de Molenstraat. Maar met een ruk wist de ballon zich vrij te maken, steeg hooger en dreef daarna statig in oostelijke richting over den Haag, na gestaard door velen, die zich zelfs op de daken der naburige huizen hadden gewaagd, om het schouwspel te kunnen genieten. De Hagenaars stonden verbluftDaar boven hen de reusachtige ballon, waar dood op hun gemak de beide reizigers met vlaggen 348 ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 358