of ook in de Hofstad werden pogingen aangewend, om weer een nieuwe vertooning te kunnen genieten. Den roden had een zekere Dubois, acteur aan de Fransche komedie alhier, een inschrijving geopend tot het oplaten van een ballon van 60 voet hoog en 45 voet diameter, gevuld volgens „het systeem van Graaf de Milly.” Op Zaterdag den i3den reeds zou hij met zijn vakgenoot Massin in de Koekamp opstijgen, waarbij belang stellenden tegen een entrée van 2.50 en 1.zou worden toe gelaten. De vertooning werd echter, waarom bleek niet, tot des Maandags uitgesteld. Ook toen kwam er schijnbaar weer een kink in de kabel, want de Haagsche Courant, die van 't voornemen melding maakte, zweeg verder over ’t geval, waarom men mag aannemen, dat de opstijging niet is geschied. Wel ging te Rotterdam den 8sten Juni op het buiten „Rosenhof” nog een ballon omhoog, waaruit even daarna een kat als parachutereiziger neerdaalde, doch het schijnt, dat de belangstelling eenigszins verflauwde. En voor Den Haag zal daar nog een belangrijk motief zijn bijgekomenhet Prinselijk gezin, dat anders met zijn beurs dergelijke ondernemingen steunde, had de Residentie verlaten. Bovendien, de rumoerige dagen van toen lieten vooral in onze stad weinig gelegenheid over, om zijn aandacht bij andere dan staatkundige feiten te bepalen. En... steeds waren het buitenlanders geweest, die het publiek met hun stoute ondernemingen bezighielden. Het zou dan ook tot 1804 duren, eer een Nederlander, n.l. Abraham Hopman, een manufacturier en bont werker uit Haarlem, die den 29-ten Sept, van dat jaar te Rotterdam opsteeg, als bestuurder den tocht waagde. Onze stadgenoot Diller had zich inmiddels voor altijd van het voor hem zoo onfortuinlijk terrein afgewend en hield zich sedert met zijn minder gevaarlijke en toch loonende „proefondervindingen” bezig. Zoo gaf hij op Maandag den 8sten Mei 1786 en de volgende dagen op den Nieuwen Doelen voorstellingen met zijn pas uitge vonden toestel „Le Grand Bouquet d’Alliance”, die bestonden in een vuurwerk door „inflamable of vlambaare lucht”, spoedig ge volgd door eenige verrichtingen met behulp van „zonnestraalen”. En in Februari 1787 gaf hij het geëerde publiek kennis, dat hij, „étant sur le point de quitter ce pays pour se rendre dans les princi- pales cours de 1’Europe”, nog een tweetal voorstellingen met vuur- ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG. 351

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 361