1 I 4 I werk wenschte te geven a i—io st. en wel op 14 en 19 Febr. op de Groote Zaal van den Nieuwen Doelen. Diller had dus veelomvattende plannen en zijn succes was hem blijkbaar een weinig naar het hoofd gestegen. Lang evenwel schijnt die buitenlandsche reis en hek verblijf aan „les principales cours” niet geduurd te hebben, althans den 3isten Mei zien we hem weder in Den Haag, om op ’t Oude Hof (a f 2. per persoon, waartoe kaarten te zijnen huize verkrijgbaar waren) zijn vertooningen te hervatten. Het betrof nu niets meer of minder dan ’t oplaten, ge heel zonder ballon, van „een pragtig oorlogspaard, door een sterk gewapend krijgsheld bereden”. Het voorwerp zou voor belang stellenden op den Doelen tot dien datum te zien zijn, waarna’t op den daarvoor aangewezen Donderdag in den tuin van ’t Oude Hof zijn evoluties vertoonen zou. Het duurde, zooals we reeds zeiden, tot 1804, eer een Neder- landsch luchtschipper de stoutheid had, het voorbeeld, door het buitenland gegeven, te volgen. In de maand Juli van dat jaar waren de reeds genoemde Abraham Hopman en zijn confrater Loude voornemens, te Amsterdam een ballon op te laten. Er behoorde moed toe, de proef te ondernemen, want in Aug. 1785 was de Franschman Romain in de hoofdstad slechts met moeite door de schutterij beschermd tegen de woede van ’t volk, dat juist zich gereed maakte den Franschen „windmaker” geducht af te rossen, omdat deze niet naar wensch slaagde bij ’t oplaten van zijn ballon en de verwachtingen teleurstelde. Evenwel, Flopman en Loude waagden Jt, zich vleiend met de hoop, dat men zich jegens land- genooten barmhartiger zou betoonen. Den 4den Juli 1804 zou de opstijging aan den Overtoomschen weg plaats hebben. Maar de poging slaagde niet en toen men het twee dagen later opnieuw beproefde, bleek de ballon te weinig stijgkracht te hebben, om slechts één reiziger te dragen, waarom Hopman, teneinde het publiek tevreden te stellen, zijn ballon er aan waagde en dezen onbelast deed opgaan. Maar spot en hoon werd hem niet bespaard. Weldra zag men in alle boekwinkels een hatelijke spotprent, die de onderneming belachelijk maakte. Men ziet daarop allerlei volk bezig met het aansleepen van vaten zink en vitriool, van kuipen met daaraan bevestigde pijpen, waarin het gas zich moest ontwikkelen, terwijl een man met twee geestig ge- 352 ACHTTIENDE-EEUWSCHE LUCHTVAARTPROEVEN IN DEN HAAG.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 362