10 het vergeten bestaan in zijn laatste jaren, zoodat van dezen gevelsteen ter eere van zijn hooggeachten JAARVERSLAG VAN DE VEREENIGING „DIE HAGUE.” nu over tot de onthulling van den gevelsteen, waarbij hij de Vereeniging „Die Haghe” dankte, die het echt vaderlandsch gemoed tot uiting bracht, door het aanbrengen grootvader. Uit het leven van zijn beroemden grootvader herinnerde de Heer Van Hogendorp nog aan zelfs zijn overlijden schier onopgemerkt bleef, terwijl toch heel zijn leven aan het vaderland en Oranje was gewijd geweest. Terwijl fanfares werden gehoord, gevolgd door de volksliederen, trok de Heer Van Hogendorp het doek van den steen, die het opschrift vertoont „Hier beraamde en leidde Gijsbert Karei van Hogendorp het herstel van 's lands onafhankelijkheid in 181 3”. Onmiddellijk werd een krans met Oranjelinten tot onder den gevel steen opgeheschen. Baron Schimmelpenninck van der Oye verklaarde de eer, dat de steen in zijn huis is aangebracht, te zullen weten te waardeeren en ook zijn kinderen de beteekenis ervan te zullen inprenten. Gaarne aanvaardde hij den steen. Vervolgens ging men per rijtuig naar het huis Lange Voorhout ar, een van de drie, waarin het oude groote huis van Van Limburg Stirum later is gesplitst. Hier was door den bewoner een fraaie versiering aangebracht. Redevoeringen werden hier niet uitgesproken; de achter-achter klein zoon Graaf Leopold van Limburg Stirum uit Noordwijk onthulde den steen, welks opschrift luidt „Leopold van Limburg Stirum, in naam van den Prins van Oranje, Gouverneur van s-Gravenhage, 17 November 1813.” Ten derde male had dezelfde plechtigheid plaats bij het politie-com- missariaat Nieuwe Haven, waar vroeger Van der Duijn van Maasdam gewoond heeft. Hier werd de steen onthuld door Mr. W. J. R. J. Graaf van der Duijn uit Zeist, kleinzoon van den trouwen volgeling van Gijsbert Karei. De gevelsteen geeft te lezen „Hier woonde in 1813 A. F. J. A. van der Duijn van Maasdam, getrouwst medestander van G. K. van Hogendorp. 20 Nov.6 Dec. Toen ook hier de lauwerkrans met het Oranjelint was bevestigd, bood de Heer Hofstede de Groot der Gemeente den gevelsteen aan, die door den Burgemeester werd aangenomen. Deze noemde het een gelukkige

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1914 | | pagina 415